Workshop Λογοτεχνικής Μετάφρασης ΚΑΛΕΣΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του Εργαστηρίου ΔΙΑ.ΠΟ του ΤΓΔΣ, θα πραγματοποιηθεί Workshop Λογοτεχνικής Μετάφρασης κατά το εαρινό εξάμηνο 2024. Στόχος είναι η εξοικείωση με τη διαδικασία της μετάφρασης λογοτεχνικών έργων, καθώς και η αναγνώριση των μεταφραστικών προκλήσεων και του ρόλου της μετάφρασης στην διαμεσολάβηση της λογοτεχνίας. Το σεμινάριο θα περιλαμβάνει συζήτηση γύρω από θεωρητικά κείμενα, (συγκριτική) μελέτη επιλεγμένων μεταφραστικών εγχειρημάτων, ενώ οι συμμετέχουσες και συμμετέχοντες θα έχουν τη δυνατότητα να σχεδιάσουν και να παρουσιάσουν ατομικά project.

Οι διαθέσιμες θέσεις μελών στο workshop είναι 8. Το Εργαστήριο είναι ανοιχτό σε όλες και όλους τις φοιτήτριες και τους φοιτητές του τμήματος. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας. Προτεραιότητα θα δοθεί στις φοιτήτριες και τους φοιτητές της κατεύθυνσης Λογοτεχνικών Σπουδών.

Όσες/οι ενδιαφέρεστε να συμμετέχετε παρακαλείστε να εκδηλώσετε το ενδιαφέρον σας με ένα σύντομο κείμενο προθέσεων (έως 500 λέξεις) όπου θα παρουσιάζετε τους λόγους για τους οποίους θέλετε να ασχοληθείτε με τη λογοτεχνική μετάφραση και την προηγούμενή σας εμπειρία με αυτό ή συναφή αντικείμενα.

Οι συναντήσεις θα γίνονται κάθε δύο εβδομάδες στον χώρο του Εργαστηρίου ΔΙΑ.ΠΟ. Το τελικό πρόγραμμα θα αποφασιστεί μετά την πρώτη συνάντηση της ομάδας.

Συντονισμός: Ε. Αναστασάκη, Ε. Κάντζια

Οργανωτική Επιτροπή: Ε. Αναστασάκη, Ε. Κάντζια, Α. Κουλιανού, Φ. Τσακμάκη

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: Παρασκευή 8.03.2024, 21:00.

Μπορείτε να στείλετε τις αιτήσεις σας σε μία από τις ακόλουθες ηλεκτρονικές διευθύνσεις: fannytsakm [at] gmail.com (fannytsakm[at]gmail[dot]com)aggelikikoulianou22 [at] gmail.com (aggelikikoulianou22[at]gmail[dot]com),  eanastasaki [at] uth.gr (eanastasaki[at]uth[dot]gr),  ekantzia [at] uth.gr (ekantzia[at]uth[dot]gr)

Αρχεία