Συμβουλευτική

ΚΕΝΤΡΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ & ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

Το ΚΕ.ΣΥ.ΨΥ.Σ. δίνει τη δυνατότητα στους φοιτητές και τις φοιτήτριες όλων των Τμημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, εφόσον το επιθυμούν, να δεχθούν ψυχολογική στήριξη και βοήθεια για προσωπικές τους δυσκολίες και ανησυχίες, αλλά και να εκπαιδευθούν στην απόκτηση δεξιοτήτων διαχείρισης και επίλυσης προβλημάτων που ενδεχομένως αντιμετωπίζουν.

Προβλήματα στη φοιτητική ζωή/σπουδές

Προβλήματα στις    διαπροσωπικές σχέσεις

Άλλα προβλήματα

• δυσκολίες προσαρμογής στην ακαδημαϊκή ζωή
  • αναβλητικότητα
  • έλλειψη κινήτρων
  • μειωμένη απόδοση
  • άγχος εξετάσεων
  • έλλειψη συγκέντρωσης
  • δυσκολίες στις φιλικές, προσωπικές, οικογενειακές σχέσεις
  • χαμηλή αυτοεκτίμηση
  • μοναξιά
  • κατάθλιψη
  • εξαρτήσεις
  • ειδικές ανάγκες
  • ψυχοσωματικά προβλήματα
  • διαταραχές ύπνου & διατροφής
  • θέματα σεξουαλικού προσανατολισμού & ταυτότητας φύλου
  • θέματα έμφυλης βίας & ρατσισμού

Οι φοιτητές/ριες μπορούν, μετά από συνεννόηση, να έχουν συναντήσεις με ειδικό σύμβουλο σε ατομική ή ομαδική βάση ή να λάβουν μέρος στα σεμινάρια που διοργανώνονται σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Όλες οι υπηρεσίες παρέχονται δωρεάν και οι συναντήσεις, ατομικές ή ομαδικές, έχουν εμπιστευτικό χαρακτήρα, διατηρώντας απόλυτα το προσωπικό απόρρητο.

Επικοινωνία

Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες όλων των τμημάτων μπορούν να απευθυνθούν στο Κέντρο Συμβουλευτικής, ανεξαρτήτως από την πόλη στην οποία φοιτούν.

Αρχικά θα πρέπει οπωσδήποτε να στέλνουν μήνυμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση: kentro-symvoul [at] uth [dot] gr (kentro-symvoul@uth.gr), αναφέροντας απαραίτητα ονοματεπώνυμο, πόλη διαμονής, Τμήμα φοίτησης  και τηλέφωνο επικοινωνίας.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Να αποφεύγονται τα μηνύματα από yahoo ή Hotmail, διότι πολύ τακτικά αναγνωρίζουν τα uth mail ως SPAM.

To ΚΕ.ΣΥ.ΨΥ.Σ. έχει έδρα τον Βόλο, όπου γίνεται η εποπτεία και ο κεντρικός συντονισμός, αλλά λειτουργεί για όλα τα Τμήματα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σε Βόλο, Λάρισα, Λαμία, Τρίκαλα, Καρδίτσα.

Σύμβουλοι Ψυχολόγοι:

------------------------------------------------------------------------------------------

• Στέκα Βίκυ, Εξωτερική συνεργάτης, Ψυχολόγος Msc, Οικογενειακή και Αφηγηματική Ψυχοθεραπεύτρια.
  • Βασιλού Ευδοκία, Εξωτερική συνεργάτης, Συμβουλευτική Ψυχολόγος MSc., Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια.
  • Μούτου Κατερίνα, Εξωτερική συνεργάτης, Ψυχολόγος, Msc, Gestalt Ψυχοθεραπεύτρια.
  • Κόκκα Ειρήνη, Εξωτερική συνεργάτης, Msc Κοινωνικής Κλινικής Ψυχολογίας των Εξαρτήσεων και Ψυχοκοινωνικών Προβλημάτων, Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια.
  • Δεληλίγκα Στεργιανή, Εξωτερική συνεργάτης, Ψυχολόγος MSc. Συμβουλευτικής Π.Θ.
  • Παγκούτσου Κωνσταντίνα, Εξωτερική συνεργάτης, Ψυχολόγος, MSc. Συμβουλευτικής Ψυχολογίας.

Συνεργασία με Φορείς:

• ΚΨΥ Βόλου: Συνεργασία για τη διεξαγωγή οικογενειακών και ομαδικών συνεδριών φοιτητών/τριών που χρήζουν ψυχιατρικής παρακολούθησης.
  • ΚΕΘΕΑ ΠΙΛΟΤΟΣ Βόλου: Συνεργασία για φοιτητές και φοιτήτριες με εξαρτητικές συμπεριφορές.
  • Κινητή Μονάδα Μαγνησίας για την Ψυχική Υγεία: Συνεργασία για φοιτητές και φοιτήτριες με σοβαρή ψυχοπαθολογία ή ψυχωσικά συμπτώματα.