Σεμινάρια για την έμφυλη ισότητα

Ημερομηνία Ανάρτησης

Αγαπητά μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας,

Όπως είχαμε ανακοινώσει σε παλαιότερη ανακοίνωσή μας, η Επιτροπή Ισότητας και Καταπολέμησης των Διακρίσεων (ΕΙΦΚΔ) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας  έχει συνάψει συνεργασία με τον φορέα ΔΙΟΤΙΜΑ: Κέντρο για τα Έμφυλα Δικαιώματα και την Ισότητα για την παροχή διαδικτυακών διαδραστικών σεμιναρίων ευαισθητοποίησης σχετικά με την έμφυλη ανισότητα και τις παραβιαστικές συμπεριφορές κατάλληλα σχεδιασμένων για το χώρο του πανεπιστημίου. Το Κέντρο Διοτίμα έχει πολυετή δράση στην προάσπιση και κατοχύρωση των έμφυλων δικαιωμάτων και την άρση  των έμφυλων διακρίσεων σε όλα τα επίπεδα της κοινωνικής, πολιτικής και οικονομικής ζωής στην Ελλάδα. Θα θέλαμε να προσκαλέσουμε ένθερμα όλες/όλους τις/τους συναδέλφους που προσφέρουν διδακτικό, ερευνητικό όπως και διοικητικό έργο στις Γραμματείες και διάφορες υπηρεσίες και γραφεία, να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για να συμμετάσχουν στα  σεμινάρια.

Θα ήταν σκόπιμο τα άτομα που επιθυμούν να συμμετέχουν στην επιμόρφωση να συμπληρώνουν μια σύντομη φόρμα συμμετοχής. Μέσω αυτής της φόρμας θα συλλέγονται κάποιες απαραίτητες πληροφορίες σχετικά με το προφίλ των συμμετεχουσών/συμμετεχόντων ώστε να αποτιμηθεί στη συνέχεια η παρακολούθηση των σεμιναρίων, ενώ θα έχουν τη δυνατότητα οι συμμετέχουσες/συμμετέχοντες να σημειώσουν ποιο από τα προγραμματισμένα σεμινάρια επιθυμούν να παρακολουθήσουν. Για την υλοποίηση ενός σεμιναρίου είναι απαραίτητη η συμμετοχή τουλάχιστον 15 ατόμων, με μέγιστο αριθμό συμμετοχών τα 20 άτομα. Το κάθε σεμινάριο έχει δύο μέρη που λαμβάνουν χώρα σε δύο συναπτές συναντήσεις. Με τη συμπλήρωση 15 αιτήσεων, τα άτομα θα ενημερώνονται ότι η αίτησή τους έχει γίνει δεκτή και θα λαμβάνουν το zoom link στο οποίο χρειάζεται να συνδεθούν. Να σημειωθεί ότι η εγγραφή απαιτεί την δήλωση του ιδρυματικού ηλεκτρονικού λογαριασμού στον οποίο και θα αποστέλλονται οι σχετικές ενημερώσεις.

Τα σεμινάρια  θα αποτελούνται από ενημερωτικές παρουσιάσεις, θεωρητικές εισηγήσεις και συμμετοχικές/βιωματικές δραστηριότητες, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν με τη μορφή συζήτησης με τα συμμετέχοντα  άτομα, τη χρήση οπτικοακουστικού υλικού καθώς και συμμετοχή σε αναστοχαστικές ασκήσεις σε υπο-ομάδες που δημιουργούν το χώρο για μετασχηματισμό στάσεων και αντιλήψεων. Η αξιολόγηση όλων των πτυχών της επιμόρφωσης θα είναι αντικείμενο αποτίμησης εκ μέρους όλων των συμμετεχουσών/συμμετεχόντων με τη μορφή συμπλήρωσης ερωτηματολογίων.

Στόχος μας είναι να δοθεί η δυνατότητα παρακολούθησης διευρυμένα και γι’ αυτό προγραμματίζουμε σεμινάρια εντός του Ιουνίου και Ιουλίου όπως και την επόμενη ακαδημαϊκή χρονιά. Στη λήξη των σεμιναρίων, επίσης προγραμματίζουμε την παροχή από το Κέντρο Διοτίμα επιπλέον επιμόρφωσης σε μια ολιγομελή ομάδα ατόμων τα οποία θα μπορέσουν να αποτελέσουν πρόσωπα επαφής μεταξύ των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας και προκειμένου να αναλάβουν στη συνέχεια ένα πιο ενεργό ρόλο για τα θέματα καταπολέμησης της έμφυλης ανισότητας και των παραβιαστικών συμπεριφορών στην ζωή του Πανεπιστημίου. Η σύνθεση της ομάδας αυτής θα αποτελείται  τόσο από μέλη του διδακτικού/ερευνητικού/διοικητικού προσωπικού όσο και από φοιτήτριες/φοιτητές που το επιθυμούν. Μέσω αυτής της δράσης θα δοθεί η ευκαιρία για άμεση ανατροφοδότηση μεταξύ της εκπαιδευτικής/διοικητικής και της φοιτητικής κοινότητας και η ανάδειξη των κοινών τόπων σχετικά με την πρόληψη και την αντιμετώπιση των έμφυλων διακρίσεων εντός του Πανεπιστημίου.

Για περισσότερες πληροφορίες και ερωτήματα για τα σεμινάρια μπορείτε να απευθύνεστε στο eif [at] uth.gr (eif[at]uth[dot]gr)

Κλείνοντας, θα θέλαμε να τονίσουμε ότι στόχος της συγκεκριμένης πρωτοβουλίας είναι η άμεση πρόσβαση της πανεπιστημιακής κοινότητας σε εκπαιδευτικά προγράμματα που ενισχύουν την κατανόηση φαινομένων έμφυλων διακρίσεων και τη διαμόρφωση της απαραίτητης κουλτούρας, ώστε να απομονώνονται οι καταχρήσεις εξουσίας, να μην συγκαλύπτονται οι παραβιαστικές συμπεριφορές, και τελικά το Πανεπιστήμιο να βιώνεται ως ασφαλής χώρος. Ελπίζουμε στην αυτοδέσμευσή σας για την παρακολούθηση των σεμιναρίων που επίσης θα μας δώσει τη δυνατότητα να συναντηθούμε και να σκεφτούμε μαζί πώς διατηρούμε ισότιμα και συμπεριληπτικά περιβάλλοντα εκπαίδευσης και εργασίας.

Εκ μέρους της Επιτροπής Ισότητας και Καταπολέμησης των Διακρίσεων και Πρόεδρος,

Έλενα Τζελέπη, Επίκουρη Καθηγήτρια Φιλοσοφίας, Τμήμα Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας