Στρατηγικός Και Επιχειρησιακός Προγραμματισμός Πυροσβεστικών Δυνάμεων Για Την Προστασία Του Φυσικού Και Δομημένου Περιβάλλοντος Από Τις Πυρκαγιές Υπό Το Πρίσμα Της Κλιματικής Αλλαγής

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
ΣΧΟΛΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ - ΤΜΗΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
Στo πλαίσιo της σειράς Επιστημονικών Διαλέξεων του τμήματος Περιβάλλοντος, του Π.Θ. θα δοθεί την ΠΕΜΠΤΗ 18 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2021, στις 12:00 μ.μ. διάλεξη με τίτλο:

«Στρατηγικός και επιχειρησιακός προγραμματισμός πυροσβεστικών δυνάμεων για την προστασία του φυσικού και δομημένου περιβάλλοντος από τις πυρκαγιές υπό το πρίσμα της κλιματικής αλλαγής»

Τη διάλεξη θα δώσει ο μεταδιδακτορικός ερευνητής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Δρ. Σταύρος Σακελλαρίου.

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στο ΜΕΓΑΛΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ, στο Campus του ΓΑΙΟΠΟΛΙΣ, στη ΛΑΡΙΣΑ.

Περίληψη. Οι δασικές πυρκαγιές αποτελούν φυσικό φαινόμενο και δυνητικά έναν κίνδυνο που μπορεί να έχει σοβαρές επιπτώσεις στα φυσικά και ανθρωπογενή οικοσυστήματα. Οι μελλοντικές προβλέψεις εκτιμούν ότι, υπό το πρίσμα της κλιματικής αλλαγής, η περίοδος των πυρκαγιών (ειδικά στη Νότια Ευρώπη) θα είναι μεγαλύτερη και με υψηλότερα επίπεδα ξηρασίας που θα οδηγήσουν σε μεγαλύτερη δριμύτητα πυρκαγιών. Επομένως, ο κρίσιμος χρόνος ανταπόκρισης αποτελεί τη βάση για την αποτελεσματική και έγκαιρη διαχείριση των πυρκαγιών. Σκοπός της έρευνας είναι η ανάπτυξη ενός Συστήματος Λήψης Αποφάσεων για την άμεση ανάσχεση δασικών και αστικών πυρκαγιών. Οι επιμέρους στόχοι έγκεινται στη σύζευξη του στρατηγικού και επιχειρησιακού σχεδιασμού της διαχείρισης πυρκαγιών, έτσι ώστε το προτεινόμενο μοντέλο να χρησιμοποιείται και σε πραγματικό χρόνο. Η στρατηγική διάσταση επικεντρώνεται στη βέλτιστη χωροθέτηση-κατανομή των πυροσβεστικών οχημάτων προσαρμοσμένα τόσο στη πληθυσμιακή δυναμικότητα (Wildland Urban Interface), όσο και στην επικινδυνότητα των περιοχών βάσει της προσομοίωσης των δασικών πυρκαγιών. Διάφορα χωρικά πρότυπα βέλτιστων θέσεων αναπτύχθηκαν με βάση τον ιδανικό και ρεαλιστικό κρίσιμο χρόνο ανταπόκρισης (2 σενάρια) καθώς και την τρέχουσα και επιθυμητή ικανότητα της πυροσβεστικής υπηρεσίας. Η επιχειρησιακή διάσταση υποστηρίζει τους στόχους του στρατηγικού σχεδιασμού μέσω μιας σειράς πρόσθετων υποσυστημάτων (π.χ. άμεση επαναδρομολόγηση οχημάτων σε περίπτωση εξελισσόμενων πυρκαγιών). Ως εκ τούτου, το προτεινόμενο Συστήμα Λήψης Αποφάσεων προσεγγίζει τη διαχείριση πυρκαγιών με πιο ολοκληρωμένο τρόπο, λαμβάνοντας υπόψη της μεγιστοποίηση της περιβαλλοντικής προστασίας και του εξορθολογισμού των χρηματοοικονομικών πόρων.

Την αφίσα της εκδήλωσης  μπορείτε να βρείτε εδώ.
Dr Evangelia Papadopoulou
Assistant Professor of Environmental Microbiology