Στο πλαίσιο του Ερευνητικού Προγράμματος με τίτλο: “Ανάπτυξη και βελτιστοποίηση συστήματος ενυδρειοπονίας: ένα ακόμη βήμα για την αειφορική παραγωγή τροφής (FoodOASIS) σας παρουσιάζουμε το Ενημερωτικό Δελτίο του προγράμματος που αφορά τον μήνα Αύγουστο. Επιπλέον, στην επίσημη σελίδα του ερευνητικού προγράμματος http://foodoasis.eu/ θα βρείτε διαθέσιμα όλα τα ενημερωτικά δελτία του ερευνητικού προγράμματος.
Στο έργο FoodOasis συμμετέχουν ερευνητικές ομάδες από τα δύο Τμήματα Γεωπονίας (1: Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος & 2: Ιχθυολογίας και Υδάτινου Περιβάλλοντος) της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας καθώς και οι εταιρίες Agrostis και ΑΦΟΙ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΊΔΗ ΟΕ.
Επιστημονικά Υπεύθυνος του Έργου: Καθηγητής Νικόλαος Κατσούλας.
Επιστημονικοί Υπεύθυνοι Έρευνας: Καθηγητής Νικόλαος Κατσούλας, Καθηγήτρια Έλενα Μεντέ, Καθηγητής Κωσταντίνος Κορμάς, Επ.Καθηγήτρια Ευθυμια Λεβίζου.
Το πρόγραμμα υλοποιείται στο πλαίσιο της Δράσης ΕΡΕΥΝΩ–ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ-ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ, συγχρηματοδοτήθηκε από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ) της Ευρωπαϊκής Ένωσης και εθνικούς πόρους μέσω του Ε.Π. Ανταγωνιστικότητα, Επιχειρηματικότητα & Καινοτομία (ΕΠΑνΕΚ)(κωδικός έργου:Τ1ΕΔΚ-01153)»
Την Τετάρτη 24 Ιουλίου 2024 ολοκληρώθηκαν με μεγάλη επιτυχία οι ορκωμοσίες των πέντε Τμημάτων της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών που πραγματοποιήθηκαν τις τελευταίες μέρες σε Βόλο, Καρδίτσα και Λάρισα.
Στις ορκωμοσίες παρευρέθηκαν ο Κοσμήτορας… περισσότερα