Ομιλία Prof. David Fishelov την Τετάρτη 3 Μαΐου

Το Τμήμα Γλωσσικών και Διαπολιτισμικών Σπουδών (ΤΓΔΣ) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σας προσκαλεί στην ομιλία του Ομότιμου Καθηγητή Συγκριτικής Γραμματολογίας του Hebrew University of Jerusalem, David Fishelov με θέμα: «The Success of Six-Word Stories ».

Η ομιλία θα γίνει στο Αμφιθέατρο Σαράτση (παραλιακό συγκρότημα Παπαστράτου, 3ος όροφος), την Τετάρτη 03/05/2023 και ώρα 6.30 μ.μ.

Η ομιλία διοργανώνεται στο πλαίσιο των επιστημονικών δραστηριοτήτων του Εργαστηρίου Διακαλλιτεχνικών και Πολιτισμικών Σχέσεων (ΔΙΑ.ΠΟ.) του ΤΓΔΣ και είναι ανοιχτή στο κοινό. Οργάνωση-συντονισμός: Έλενα Αναστασάκη. Αφίσα: Νιόβη Τσιούπη

O David Fishelov (γεν. 1954), Ισραηλινός θεωρητικός της λογοτεχνίας, σπούδασε Συγκριτική Λογοτεχνία και Φιλοσοφία στο Πανεπιστήμιο του Tel Aviv και στο University of California, Berkeley. Δίδαξε στο Τμήμα Συγκριτικής Λογοτεχνίας του Εβραϊκού Πανεπιστημίου της Ιερουσαλήμ από το 1986 μέχρι και τη συνταξιοδότησή του, τον περασμένο Σεπτέμβριο. Υπήρξε επισκέπτης Καθηγητής στο πανεπιστήμιο του Chicago, το Columbia University, και το School for Advanced Studies in the Social Sciences στο Paris. Έχει επίσης διδάξει στο Rothberg International School του Εβραϊκού Πανεπιστημίου της Ιερουσαλήμ. Το βιβλίο του Samson's Locks, (στα Εβραϊκά), τιμήθηκε με το βραβείο δοκιμίου Bahat Prize (1998). Άλλα βιβλία: Metaphors of Genre. The Role of Analogy in Genre Theory (Penn State University Press, 1993), Like a Rainfall (στα Εβραϊκά, Magnes Press, 1996), Dialogues with/and Great Books: The Dynamics of Canon Formation (Liverpool University Press, 2010).