Σχολή Επιστημών Φυσικής Αγωγής Αθλητισμού και Διαιτολογίας

Fotografia Sxholhs Episthmhvn Fysikhs Agvghs Athlitismou kaid Diaitologias

Η Σχολή Επιστημών Φυσικής Αγωγής Αθλητισμού και Διαιτολογίας (ΣΕΦΑΑΔ) εδρεύει στα Τρίκαλα και σε αυτή ανήκουν το Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (ΤΕΦΑΑ) που ιδρύθηκε το έτος 1994 στα Τρίκαλα και το Τμήμα Διαιτολογίας και Διατροφολογίας που από το 2019 εδρεύει στα Τρίκαλα.

Η πολυεπίπεδη συνεργασία μας με φορείς είναι αμοιβαία επωφελής για την πανεπιστημιακή κοινότητα και τον τόπο.  Συμβάλει:

• στην εκπαίδευση και πρακτική άσκηση των φοιτητών μας σε πραγματικές συνθήκες εργασίας,
  • στην ανάπτυξη της έρευνάς μας και την μεταφορά της νέας γνώσης που αποκτούμε μέσω της έρευνας στην διδασκαλία και στην ανάπτυξη των ικανοτήτων των φοιτητών μας με βάση τα σύγχρονα δεδομένα,
  • στην ανάπτυξη της οικονομίας μέσα από τους υλικούς και ανθρώπινους πόρους που προσελκύουμε και την παραγωγή καινοτόμων προϊόντων και υπηρεσιών υψηλής ποιότητας,
  • στην αγωγή και υγιή ανάπτυξη των νέων παιδιών,
  • στη διατήρηση της καλής υγείας και ποιότητας ζωής των πολιτών.

Πέρα από την έρευνα και τη διδασκαλία, η σχολή μας πρωτοπορεί και σε κοινωνικές παρεμβάσεις που αποσκοπούν στην πληροφόρηση του κοινού σε θέματα αγωγής και υγείας των πολιτών. Μέσα από δράσεις και ανακοινώσεις στα μέσα μαζικής ενημέρωσης ενημερώνουμε τους Έλληνες πολίτες για σύγχρονα θέματα που αφορούν την εκπαίδευση, άθληση, διατροφή και υγεία, όπως τις οδηγίες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας:

Είναι ιδιαίτερη χαρά για μας να συνεργαζόμαστε με φορείς, επιστήμονες, νέους ερευνητές, φοιτητές, γονείς και αποφοίτους. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε τις ιστοσελίδες των Τμημάτων της Σχολής.

Διεύθυνση
Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, ΣΕΦΑΑΔ, Καρυές –Τρίκαλα TK 42100