OMIC-Engine: Αναδεικνύοντας το μέλλον της Συνθετικής Βιολογίας στη χώρα μας.

Η OMIC-Engine, η Εθνική Ερευνητική Υποδομή στη Συνθετική Βιολογία, που συντονίζει το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, ολοκλήρωσε επιτυχημένα τις εργασίες της μέσα από μία υβριδική διημερίδα παρουσιάζοντας τον κεντρικό ρόλο της Συνθετικής Βιολογίας στην έρευνα, την εκπαίδευση, τη βιομηχανία και τη βιοοικονομία.
Στις 14 και 15 Απριλίου, η συντονιστική αρχή και οι ακαδημαϊκοί εταίροι της OMIC-Engine βρέθηκαν στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, και μέσω μίας υβριδικής διημερίδας ανοιχτής προς το ευρύ κοινό, παρουσίασαν τα αποτελέσματα του προγράμματος καθώς και τις τελευταίες εξελίξεις από τον κόσμο της Συνθετικής Βιολογίας, με τη συνδρομή προσκεκλημένων ομιλητών από την Ελλάδα και το εξωτερικό.
Η Ερευνητική Υποδομή OMIC-Engine, με τίτλο OMIC-Engine: Synthetic Biology: From Omics Technologies to Genomic Engineering, ιδρύθηκε το 2018 και είναι μία από τις 28 ερευνητικές υποδομές εθνικής εμβέλειας που χρηματοδοτούνται από το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα "Ανταγωνιστικότητα, Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία 2014-2020" του ΕΣΠΑ. Το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας έχει καθήκοντα συντονιστή ενώ συμμετέχουν επίσης ερευνητικές ομάδες των Πανεπιστημίων Πατρών, Θράκης, Αθηνών, Θεσσαλονίκης, Ιωαννίνων, του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου και του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών. Στόχος της OMIC-Engine είναι η ανάπτυξη και προώθηση της διεπιστημονικής έρευνας μέσω της αξιοποίησης της Συνθετικής Βιολογίας, αποσκοπώντας στη δημιουργία χρήσιμων εφαρμογών για τον άνθρωπο, το περιβάλλον και την αγροδιατροφή. Παράλληλα, μέσω εκπαιδευτικών προγραμμάτων υποστηρίζει και ενισχύει την εκπαίδευση της νέας γενιάς Συνθετικών Βιολόγων.
Σε ένα διήμερο πλούσιο με ομιλίες και συζητήσεις, οι ακαδημαϊκοί εταίροι της OMIC-Engine παρουσίασαν το ρόλο της Συνθετικής Βιολογίας τόσο στην παραγωγή προϊόντων υψηλής προστιθέμενης αξίας όσο και στην αγροδιατροφή και τη βιώσιμη ανάπτυξη. Ελληνικές ομάδες iGEM μοιράστηκαν τα καινοτόμα ερευνητικά τους έργα ανοίγοντας το διάλογο για το ρόλο της εκπαίδευσης στην προώθηση και κατανόηση των αρχών της Συνθετικής Βιολογίας.
Κατά την προσφώνησή του, ο πρύτανης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, κύριος Ζήσης Μαμούρης, ευχαρίστησε τη συντονιστική αρχή από το Τμήμα Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας καθώς και τους εταίρους από τα επτά συνεργαζόμενα ακαδημαϊκά ιδρύματα για την αγαστή συνεργασία τους, ενώ υπογράμμισε ότι:
Η Συνθετική Βιολογία εξελίσσεται γρήγορα σε μια θαυμαστή εργαλειοθήκη με δυνατότητα να διευρύνει τη βιολογική πλαστικότητα, να ξεπεράσει βιολογικούς περιορισμούς, και μαζί με αυτά να επαναπροσδιορίσει τη βάση της βιοοικονομίας. Η OMIC-Engine συμβάλει σε αυτή την επανάσταση που επιχειρείται, θέτοντας ερωτήματα, συμμετέχοντας στην παγκόσμια συζήτηση και προβληματισμό, επικοινωνώντας τις δυνατότητες της συνθετικής βιολογίας στο επιχειρείν, εκπαιδεύοντας νέους ερευνητές, συν-δημιουργώντας λύσεις και εργαλεία με τους τελικούς χρήστες και τοποθετώντας την Ελλάδα στον παγκόσμιο χάρτη της συνθετικής βιολογίας.
Παράλληλα, οι προσκεκλημένοι ομιλητές από το Ηνωμένο Βασίλειο και την Ισπανία, μοιράστηκαν τις εξελίξεις της Συνθετικής Βιολογίας στο εξωτερικό. Ο κύριος Ρέννος Φραγκούδης, Διευθυντής του Edinburgh Genome Foundry στο Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου, παρουσίασε τη συμβολή της αυτοματοποίησης στην εξέλιξη της Βιολογίας ενώ ο κύριος Manuel Porcar, σε ζωντανή σύνδεση από το Πανεπιστήμιο της Βαλένθια της Ισπανίας, πρόβαλε το ρόλο της τυποποίησης στη Συνθετική Βιολογία.
Κατά την τελευταία ημέρα της διημερίδας, μία διαφωτιστική στρογγυλή τράπεζα με τη συμμετοχή των κυρίων, Μιχάλη Δρίτσα από το Υπουργείο Ανάπτυξης & Επενδύσεων, Γιώργο Σακελλάρη από το Academy of Sciences Czeck Republic και μέλος του Bioeconomy Hub, Ρένο Φραγκούδη από το Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου, Κωνσταντίνο Ματθιόπουλο, Φραγκίσκο Κολίση και Χαράλαμπο Σταμάτη, ερευνητικούς συντονιστές της OMIC-Engine, τόνισε το ρόλο της Συνθετικής Βιολογίας στον εθνικό χάρτη της βιοοικονομίας στη χώρα μας.
Μάθετε περισσότερα και γνωρίστε το έργο της Ερευνητικής Υποδομής μέσα από την ιστοσελίδα https://el.omicengine.com/.
Επικοινωνήστε με την ερευνητική υποδομή OMIC-Engine στο info [at] omicengine.com (info[at]omicengine[dot]com) ή μέσω Twitter, Facebook και LinkedIn.