Μέλη ΕΔΙΠ - ΕΕΠ - ΕΤΕΠ

• Αναστασία Γκαϊνταρτζή

Βαθμίδα: Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό

Ειδικότητα: Αγγλική Γλώσσα (ΦΕΚ διορισμού:335/22.2.2021,τ. Γ')

Email: againtartzi [at] uth.gr (againtartzi[at]uth[dot]gr)

Τηλέφωνο: (+30) 242109 3187

Η Αναστασία Γκαϊνταρτζή είναι κάτοχος Διδακτορικού Διπλώματος από το Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης του Α.Π.Θ. με ειδίκευση στη διγλωσσία και την εκπαίδευση (2007-20012). Είναι κάτοχος Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης από το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών: «Σύγχρονα Περιβάλλοντα Μάθησης και Παραγωγή Διδακτικού Υλικού» του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης, του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (2003-2005) και απόφοιτη του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Α.Π.Θ (2000).
Έχει διδάξει στο Μεταπτυχικό Πρόγραμμα Σπουδών: "Language Education for Migrants and Refugees" του Ελληνικού Ανοιχτού Πανεπιστημίου (2017-2021).
Το συγγραφικό και ερευνητικό της έργο αφορά ζητήματα επαφής των γλωσσών, τη διγλωσσία/πολυγλωσσία (γλωσσική ιδεολογία, στάσεις, ταυτότητα) και τη διαγλωσσικότητα, ζητήματα γλωσσικής εκπαίδευσης μέσα από μία κοινωνιογλωσσολογική οπτική, τη διδακτική των γλωσσών στο σύγχρονο πλαίσιο της διαπολιτισμικότητας και της επαφής των γλωσσών. Έχει δημοσιεύσει άρθρα σε έγκριτα διεθνή περιοδικά όπως είναι το International Multilingual Research Journal, International Journal of Bilingual Education and Bilingualism, Journal of Pragmatics, International Journal of Learning, Teaching and Educational Research.

• Ευάγγελος Καραμούστος

Βαθμίδα: Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό

Γνωστικό Αντικείμενο: Υπολογιστικών Συστημάτων και Επιστημονικών Υπολογισμών (ΦΕΚ διορισμού:2619/18.6.2021,τ. Β')

Email: vangelis [at] uth.gr (vangelis[at]uth[dot]gr)

Τηλέφωνο: (+30) 24210 74374

Ο Καραμούστος Βαγγέλης σπούδασε Φυσική με Υπολογιστική Ειδίκευση στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, και έκανε "Μεταπτυχιακή Εξειδίκευση στα Πληροφοριακά Συστήματα" στο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο.

Εργάστηκε σαν ΕΤΕΠ "Υπολογιστικών Συστημάτων και Επιστημονικών Υπολογισμών" στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας από το 2002 και από τον Ιούλιο 2021 έχει αναλάβει καθήκοντα ΕΔΙΠ στο Τμήμα Γλωσσικών και Διαπολιτισμικών  Σπουδών.