την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε η Ομιλία με θέμα «Εμπειρίες από τη δημιουργία μιας start-up» στο Αμφιθέατρο 2 του Τμήματος Μαθηματικού στο Νότιο Συγκρότημα του ΠΘ στη Λαμία

Την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε η Ομιλία με θέμα «Εμπειρίες από τη δημιουργία μιαςstart-up» στο Αμφιθέατρο 2 του Τμήματος Μαθηματικού στο Νότιο Συγκρότημα του ΠΘ στη Λαμία
την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε η Ομιλία με θέμα «Εμπειρίες από τη δημιουργία μιαςstart-up» στο Αμφιθέατρο 2 του Τμήματος Μαθηματικού στο Νότιο Συγκρότημα του ΠΘ στη Λαμία

Στο πλαίσιο της σειράς Εκδηλώσεων που διοργανώνει η Μονάδα Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας (ΜΟΚΕ) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, την Παρασκευή 24Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε ηΟμιλία με θέμα «Εμπειρίες από τη δημιουργία μιαςstart-up» στο Αμφιθέατρο 2 του Τμήματος Μαθηματικού στο Νότιο Συγκρότημα του ΠΘ στη Λαμία.

Ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο κύριος Χρήστος Σταμάτης, Εμπνευστής και Ιδρυτής της  καινοτόμου πλατφόρμας ανταλλαγής και διαμοιρασμού αγροτικών μηχανημάτων«mermix.gr».

Η θεματολογία της ομιλίας του κου Σταμάτη  αφορούσε την προσωπική του διαδρομή στο χώρο της επιχειρηματικότητας. Οι γνώσεις και οι εμπειρίες που απέκτησε κατά τη διάρκεια υλοποίησης του εγχειρήματος της δημιουργίας και ορθής λειτουργίας μιαςκαινοτόμου start-upεπιχείρησης. Μας παρουσίασε όχι μόνο τα προβλήματα που αντιμετώπισε από την αρχή ως και σήμερα αλλά και τις λύσεις, κυρίως χρηματοδοτικού χαρακτήρα.  Μέσα από τις εύστοχες παρεμβάσεις του κοινού και τον διάλογο που αναπτύχθηκε, οι συμμετέχοντες/ουσες απέκτησαν πληρέστερη κατανόηση του τρόπου δημιουργίας μιας καινοτόμου επιχείρησης, ενώ είχαν την ευκαιρία να επιλύσουν σχετικές απορίες.

Μείνετε συντονισμένοι για τις επόμενες δραστηριότητες της ΜΟΚΕ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε την Ιστοσελίδα της ΜΟΚΕ, το Facebook και το LinkedIn.