Ψηφιακές Ανθρωπιστικές Επιστήμες και Εκπαίδευση

Το Κέντρο Επιμόρφωσης και Δια Βίου Μάθησης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σας καλωσορίζει στο νέο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Ψηφιακές Ανθρωπιστικές
Επιστήμες και Εκπαίδευση». Σκοπός του προγράμματος είναι η θεωρητική επισκόπηση και κατανόηση του πεδίου των ψηφιακών ανθρωπιστικών επιστημών, καθώς και η πρακτική άσκηση για την ενδυνάμωση δεξιοτήτων που συνδέονται με ψηφιακά διαδικτυακά εργαλεία, μεθόδους και τεχνικές. Το πρόγραμμα εστιάζει στην καλλιέργεια θεωρητικών γνώσεων και δεξιοτήτων που αφορούν τη δημιουργία εμπλουτισμένων διδακτικών παρεμβάσεων στο πλαίσιο της διδασκαλίας των ανθρωπιστικών επιστημών με ψηφιακά μέσα. Το παρόν εκπαιδευτικό πρόγραμμα απευθύνεται σε: Φοιτητές, απόφοιτους, υποψήφιους διδάκτορες Σχολών Ανθρωπιστικών Επιστημών Εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Στελέχη πολιτιστικών οργανισμών, βιβλιοθηκών – πνευματικών κέντρων & πολιτιστικών συλλόγων Επιστημονικά Υπεύθυνος του εκπαιδευτικού προγράμματος είναι ο κ. Αντώνιος Σμυρναίος , Αναπληρωτής Καθηγητής του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.
Μάθε περισσότερα εδώ: https://learning.uth.gr/digital-humanities/