Πρώτη δημόσια παρουσίαση των έργων της συλλογής "Pietro Bellasi και Κατερίνας Παπαγεωργίου Bellasi"

Την Τετάρτη 24 Μαΐου 2023 και ώρα 19:00, στον 1ο όροφο του κτηρίου Τσικρίκη, Ιάσονος 145 και Γαμβέτα θα πραγματοποιηθεί η πρώτη δημόσια παρουσίαση των έργων της συλλογής "PIETRO BELLASI ΚΑΙ ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ BELLASI», η οποία περιήλθε στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας με Δωρεά  του ζεύγους Bellasi τον Φεβρουάριο του 2022. Πρόκειται για μια μοναδική, για την Ελλάδα, Συλλογή που περιλαμβάνει διακόσια τριάντα (230), περίπου, έργα χαρακτικής τέχνης, διεθνώς καταξιωμένων Ελλήνων και ξένων καλλιτεχνών, σημαντικού εύρους και ποιότητας.

Η Συλλογή, συνοδευόμενη από ένα βιβλιογραφικό αρχείο 3.000 τόμων ανάλογης ποιότητας και έκτασης, δημιουργεί ένα μοναδικό αρχείο έρευνας της χαρακτικής τέχνης και συνδεόμενη με το Εργαστήριο Οπτικού Πολιτισμού και Επιμελητικών Πρακτικών του Τμήματος Πολιτισμού και Δημιουργικών Μέσων και Βιομηχανιών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, μπορεί να αποτελέσει  αντικείμενο  ερευνητικών επιστημονικών ομάδων. Δυνητικά επίσης μπορεί να οδηγήσει στην εδραίωση ενός πανεπιστημιακού ερευνητικού κέντρου-Μουσείου, αφιερωμένου στη Συλλογή και στην έρευνα της χαρακτικής και έντυπης τέχνης.

Επιπρόσθετα, η Συλλογή Bellasi έχει μεγάλη σημασία για την τοπική κοινωνία, καθώς μέσα από την ανάπτυξη προτάσεων επιμέλειας, εκθέσεων ή δράσεων τέχνης στον εκθεσιακό χώρο, αλλά και στον ευρύτερο δημόσιο χώρο της πόλης του Βόλου θα συνδράμει στην πολιτιστική παιδεία και ψυχαγωγία των πολιτών.

Στον 1ο όροφο του Κτηρίου Τσικρίκη σχεδιάζεται να δημιουργηθεί μόνιμος εκθεσιακός χώρος, όπου θα εναλλάσσονται έργα της Συλλογής.