Πρόσκληση στο Ideathon του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας «Κυκλοτολμώ 2023»

Θεματικός Διαγωνισμός Ιδεών (Ideathon) «Κυκλοτολμώ 2023»
    Θεματικός Διαγωνισμός Ιδεών (Ideathon) «Κυκλοτολμώ 2023»

Η Μονάδα Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σας προσκαλεί στον Θεματικό Διαγωνισμό Ιδεών (Ideathon) «Κυκλοτολμώ 2023» που θα διεξαχθεί στην Καρδίτσα, Σάββατο 23/09, στο Κεντρικό αμφιθέατρο του Τμήματος Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου & Σχεδιασμού.

Το πρώτο Ideathon με αντικείμενο  «Βιοοικονομία, Κυκλική Οικονομία & Φυσικοί Πόροι» διοργανώνεται σε συνεργασία με τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΕΙΑ Α.Ε. και αφορά στην πρόταση λύσεων στις προκλήσεις που τέθηκαν από την εταιρεία, οι οποίες θα προάγουν τη βιώσιμη ανάπτυξη και την προστασία του περιβάλλοντος.

Οι προκλήσεις είναι:

• Αξιοποίηση των μη διακινήσιμων προϊόντων τροφίμων της γαλακτοβιομηχανίας σε χρήσεις προστιθέμενης αξίας.
  • Αξιοποίηση της λακτόζης που προκύπτει ως απόβλητο της τυροκόμησης σε χρήσεις προστιθέμενης αξίας, πέραν της παραγωγής βιοαερίου.

Δυνατότητα συμμετοχής στο Διαγωνισμό έχουν όλα τα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας:

• Προπτυχιακοί/ές και μεταπτυχιακοί/ές φοιτητές/ριες
  • Υποψήφιοι διδάκτορες και μεταδιδάκτορες
  • Ερευνητές/ριες (μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ, κ.λπ.)

Οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να δηλώσουν τη συμμετοχή τους έως και την Πέμπτη 05/09/2023 εδώ
Περισσότερες δράσεις της ΜΟΚΕ ΠΘ στην ιστοσελίδα.

Για περαιτέρω διευκρινήσεις:
Καραγκούνη Γλυκερία, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Επιχειρηματικότητας, Καινοτομίας και Τεχνολογιών Παραγωγής ΠΘ, karagg [at] uth.gr (karagg[at]uth[dot]gr)
Τσαμέτη Αγγελική, ΜΟΚΕ ΠΘ, atsameti [at] uth.gr (atsameti[at]uth[dot]gr)

Η δράση πραγματοποιείται στο πλαίσιο του έργου «Υποστήριξη Δράσεων Στήριξης της Επιχειρηματικότητας, Καινοτομίας και Ωρίμανσης για την Αξιοποίηση της Ερευνητικής Δραστηριότητας και των Νέων Προϊόντων και Υπηρεσιών που αναπτύσσονται στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας», το οποίο συγχρηματοδοτείται από την Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση».