Το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας γιορτάζει την επιτυχία του συνεδρίου Agile2Learn

Το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, σε συνεργασία με το Ερευνητικό Εργαστήριο Ανάπτυξης Διοικητικών Ψηφιακών και Εκπαιδευτικών Δεξιοτήτων, του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων (https://ba.uth.gr) ολοκλήρωσε με επιτυχία το Συνέδριο Agile2Learn (https://agile2Learn.eu) στην Πανεπιστημιούπολη Γαιόπολις. Η εκδήλωση σηματοδότησε ένα σημαντικό ορόσημο στη υιοθέτηση των ευέλικτων μεθοδολογιών στη σύγχρονη εκπαίδευση.

Το συνέδριο Agile2Learn, στο οποίο συμμετείχαν εκπαιδευτικοί, φοιτητές και επαγγελματίες από όλη την Ελλάδα, έδωσε την ευκαιρία για συζητήσεις, παρουσιάσεις και βιωματικά εργαστήρια. Η έμφαση δόθηκε στην υιοθέτηση από εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων των ευέλικτων μεθοδολογιών, στην προώθηση της συνεργασίας και στην ανάδειξη του κρίσιμου ρόλου των εγκάρσιων ικανοτήτων στο σημερινό εκπαιδευτικό τοπίο.

Όπως τόνισε και ο καθηγητής Πάνος Φιτσιλής, επιστημονικός υπεύθυνος του έργου για το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας στην εισήγησή του, "Η εκπαίδευση δεν είναι μόνο θέμα επανάληψης όσων έχουν ήδη γίνει και έχουν ήδη κατακτηθεί. Σήμερα, πρέπει να αναθεωρήσουμε την παιδαγωγική μας και να καινοτομήσουμε, διασφαλίζοντας ότι οι μέθοδοί μας πραγματικά αντηχούν και αφήνουν ένα διαρκές αποτύπωμα στους μαθητές μας. Όπως είπε και ο Πλούταρχος πολλά χρόνια πριν, Το μυαλό δεν είναι ένα δοχείο που πρέπει να γεμίσει, αλλά μια φλόγα που πρέπει ν’ ανάψει."

Ομιλητές στο συνέδριο ήταν διακεκριμένα μέλη από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, τον οργανισμό European Project Management Association, το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, τις επιχειρήσεις Heliwood Media & Εducation και το Consorzio RO. MA. Επιπλέον, εκπαιδευτικοί από την πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση παρουσίασαν τις εμπειρίες τους από τη συμμετοχή τους στην πιλοτική εκπαίδευση του έργου. Πραγματοποιήθηκαν παρουσιάσεις και δραστηριότητες σε θέματα όπως:

• Παρουσίαση των ευέλικτων μεθοδολογιών στην εκπαίδευση.
  • Παρουσιάσεις από την εφαρμογή ευέλικτων μεθόδων σε ποικίλα εκπαιδευτικά περιβάλλοντα.
  • Βιωματικά εργαστήρια που εστιάζουν στην ανάπτυξη προϊόντων, την ευέλικτη ομαδική εργασία στις τάξεις και την προώθηση της δημιουργικότητας.
  • Απονομή πιστοποιητικών σε άτομα που ολοκλήρωσαν επιτυχώς το πιλοτικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα Agile2Learn.

Το έργο Agile2Learn, που υποστηρίζεται από μια κοινοπραξία ευρωπαίων εταίρων, συνεχίζει να κάνει βήματα στη διαμόρφωση του μέλλοντος της εκπαίδευσης. Το έργο υπογραμμίζει τη σημασία δεξιοτήτων όπως η επικοινωνία, η δημιουργικότητα, η ομαδική εργασία και η κριτική σκέψη στον συνεχώς εξελισσόμενο εκπαιδευτικό τομέα.

Το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και οι συνεργάτες του εκφράζουν την ευγνωμοσύνη τους σε όλους τους συμμετέχοντες, ομιλητές και διοργανωτές για την μεγάλη επιτυχία του συνεδρίου Agile2Learn. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το έργο Agile2Learn και μελλοντικές εκδηλώσεις, καθώς και για τα πρακτικά μπορείτε να επισκεφθείτε το δικτυακό τόπο του έργου https://agile2Learn.eu.

Επιστημονικοί Υπεύθυνοι του έργου:

Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας:           Πάνος Φιτσιλής (fitsilis [at] uth.gr (fitsilis[at]uth[dot]gr)),

Βύρων Δαμασιώτης (damasiotis [at] uth.gr (damasiotis[at]uth[dot]gr))