Μετρήσεις του εργαστηρίου Ιατρικής Φυσικής του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σχετικά με ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία προερχόμενη από την κινητή τηλεφωνία 4G και 5G.

Το Εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, εξειδικευμένο σε θέματα ακτινοφυσικής και ακτινοπροστασίας, πραγματοποίησε στις αρχές Δεκεμβρίου 2023 μετρήσεις Ηλεκτρομαγνητικής Ακτινοβολίας στις τρεις μεγαλύτερες και πιο πολυσύχναστες πλατείες της Λάρισας (Κεντρική Πλατεία Δημάρχου Σάπκα, Πλατεία Ταχυδρομείου, Τρίγωνη Πλατεία), θέλοντας να διαπιστώσει την πιθανή ύπαρξη ακτινικού κινδύνου για τους πολίτες.

Τα αποτελέσματα των περίπου εξακοσίων (600) μετρήσεων στις τρεις επιφάνειες και σε ώρα αιχμής έδειξαν ότι η επιβάρυνση του πληθυσμού από το σύνολο των συχνοτήτων ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας (βάσεις κινητής τηλεφωνίας, ραδιοφώνου και τηλεόρασης, κινητά τηλέφωνα, WiFi, ραντάρ, μετεωρολογικούς, δορυφορικούς, αστυνομικούς, ερασιτεχνικούς και στρατιωτικούς σταθμούς αναμετάδοσης σήματος, κ.α.) είναι χίλιες πεντακόσιες (1.500) φορές χαμηλότερα από τα θεσπισμένα επίσημα αποδεκτά όρια έκθεσης της ICNIRP (International Commission on Non – Ionizing Radiation Protection) και τα οποία ισχύουν και στη χώρα μας. Είναι πρακτικά μηδενική.

Εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας