Η Μαθηματική Εκπαίδευση Μπροστά σε Νέες και Παλιές Προκλήσεις

Τα Παιδαγωγικά Τμήματα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας συνδιοργανώνουν με την Ένωση Ερευνητών Διδακτικής των Μαθηματικών (Εν.Ε.Δι.Μ.) το 9ο Πανελλήνιο Συνέδριο (ΕΝΕΔΙΜ9). Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο Παραλιακό Συγκρότημα Παπαστράτου του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας από τις 3 μέχρι τις 6 Ιουνίου του 2022.
Στο θέμα του συνεδρίου «Η Μαθηματική Εκπαίδευση Μπροστά σε Νέες και Παλιές Προκλήσεις» αποτυπώνεται η ανάγκη για επαναπροσδιορισμό των κυρίαρχων προσανατολισμών της μαθηματικής εκπαίδευσης ώστε να είναι σε θέση να απαντήσει σε νέες προκλήσεις, όπως η πρόσφατη συγκυρία της πανδημίας, καθώς και σε πάγιες προκλήσεις, όπως: ποια μαθηματική εκπαίδευση χρειαζόμαστε και πώς αυτή πραγματώνεται, πώς σχετίζεται το περιεχόμενό της με τρέχουσες κοινωνικές αλλαγές, με την εκπαίδευση σε άλλα επιστημονικά πεδία ή άλλου είδους ανθρώπινες δραστηριότητες.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε τον ιστότοπο του συνεδρίου: