Ετήσιο Πρόγραμμα Επιμόρφωσης-Εξειδίκευσης Εκπαιδευτών στο STEM

Το πρόγραμμα καλύπτει ένα ευρύ φάσμα αντικειμένων αιχμής, προσφέροντας θεωρητικές γνώσεις και εστιασμένες πρακτικές δεξιότητες στους επιμορφούμενους. Είναι χρήσιμο σε άτομα που ασχολούνται με τις νέες τεχνολογίες και θέλουν να γνωρίσουν τις διαστάσεις και πρακτικές της Υπολογιστικής Σκέψης (Υ.Σ.) , το επιστημολογικό περιεχόμενο (περιεχόμενο και σχεδιασμό) των Μηχανικών και την μεθοδολογία του υπολογιστικού πειράματος στην εκπαίδευση, καθώς είτε ως εκπαιδευτικοί, είτε ως επιστήμονες/μηχανικοί, όταν κληθούν να ασχοληθούν με την “εκπαίδευση” STEM, θα εφαρμόσουν τα παραπάνω στον σχεδιασμό και υλοποίηση διδακτικών σεναρίων.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε
• Εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης
• Εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης διαφόρων ειδικοτήτων
• Εκπαιδευτές προγραμμάτων δια βίου μάθησης
• Σχολικούς Συμβούλους
• Εκπαιδευτικό προσωπικό ιδιωτικής εκπαίδευσης
• Εκπαιδευτικό προσωπικό ΙΕΚ
• Σε Μεταπτυχιακούς Φοιτητές και Υποψήφιους Διδάκτορες
• Σε πτυχιούχους ΑΕΙ/ΑΤΕΙ
• Σε εκπαιδευτές ιδιωτικών κέντρων STEM και εκπαιδευτικής ρομποτικής για την επιμόρφωση τους στην επιστημολογία STEM ως εκπαιδευτής STEM

ΜΟΡΙΟΔΟΤΕΙΤΑΙ
1. για προσλήψεις ή διορισμούς (ν.4589/2019) Εκπαιδευτικών γενικής εκπαίδευσης.
2. για προσλήψεις ή διορισμούς (ν.4589/2019) Εκπαιδευτικών ειδικής αγωγής εκπαίδευσης.
3. για την επιλογή στελεχών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, νόμος 4547 (ΦΕΚ Α’ 102/12.06.2018 ).
4. για προσλήψεις εκπαιδευτικών των κατηγοριών TE και ΔΕ της Γενικής Εκπαίδευσης και της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (Ε.Α.Ε.) σύμφωνα με υπουργική απόφαση (ΦΕΚ 1088/2-4-2019).

Διάρκεια: 9 Μήνες (450 ώρες)

Επιστημονικός υπεύθυνος του εκπαιδευτικού προγράμματος: Γεώργιος Σταμούλης, Καθηγητής του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.
Μάθε περισσότερα εδώ: https://learning.uth.gr/stem_program/