Η υπεράσπιση της ισότητας ανάχωμα στις προκαταλήψεις και στο ρατσισμό

Ημερομηνία Ανάρτησης

Αγαπητά μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας,

Μέλη της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων και Καταπολέμησης των Διακρίσεων του Πανεπιστημίου μας έχουν ήδη τοποθετηθεί σε σχέση με το ανυπόγραφο μήνυμα με τίτλο «Εναντίωση στην ‘Επιτροπή Ισότητας’ του Π.Θ.», που πρόσφατα στάλθηκε στην ηλεκτρονική λίστα της πανεπιστημιακής κοινότητας.

Σε συνέχεια των μηνυμάτων των συναδέλφων μας, θα θέλαμε να επαναλάβουμε και να υπογραμμίσουμε ότι η ισότητα είναι νομικά κατοχυρωμένη και η θεσμική αποστολή των πανεπιστημιακών Επιτροπών  Ισότητας των Φύλων και Καταπολέμησης των Διακρίσεων (ΕΙΦΚΔ) είναι να υλοποιούν και να εφαρμόζουν αυτή τη νομική κατοχύρωση, ακόμη και παρά τις όποιες αντιστάσεις ενδέχεται να συναντά ενίοτε η αρχή της ισότητας από συγκεκριμένους κύκλους. Η θεσμική και νομική κατοχύρωση της ισότητας, της συμπερίληψης και των δικαιωμάτων είναι αποτέλεσμα μακροχρόνιων κοινωνικών αγώνων. Το πισωγύρισμα που παρατηρείται σε άλλους χώρους δεν πρέπει να επεκταθεί και στο Πανεπιστήμιο  που είναι χώρος υπεράσπισης της κριτικής σκέψης και προώθησης των δικαιωμάτων και της δημοκρατίας. Η σιωπηρή αποδοχή της σεξιστικής, ομοφοβικής και ξενοφοβικής ρητορικής μίσους δεν έχει θέση στο Πανεπιστήμιο.

Ο συντάκτης της επιστολής θεωρεί την ισότητα, τη συμπερίληψη και την καταπολέμηση των διακρίσεων λόγω φύλου, σεξουαλικού προσανατολισμού και εθνικής καταγωγής «ιδέες απόλυτα βλαβερές για την κοινωνία και τις αξίες μας». Προτείνει επίσης την κατάργηση των Επιτροπών. Ελπίζοντας ότι πρόκειται για μεμονωμένο περιστατικό δημόσιας αμφισβήτησης θεμελιωδών πολιτειακών αρχών, η ΕΙΦΚΔ εκφράζει τον αποτροπιασμό της για την αήθη αυτή επίθεση εναντίον μιας θεσμικά κατοχυρωμένης δομής του Πανεπιστημίου, καλώντας παράλληλα την ακαδημαϊκή κοινότητα σε δημοκρατική επαγρύπνηση.

Η Επιτροπή Ισότητας των Φύλων και Καταπολέμησης των Διακρίσεων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας