Παρουσίαση βιβλίου "Φεμινιστικές Θεωρίες, Αισθητικές Πρακτικές και Παγκοσμιοποιημένες Τεχνολογίες" και προβολή ταινίας

Ημερομηνία Ανάρτησης

Το Κέντρο Νέων Μέσων και Φεμινιστικών Πρακτικών (ΚΝΜΦΠ) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και  οι Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Θεσσαλίας σας προσκαλούν την Τρίτη 16 Μαΐου 2023 στο βιβλιοπωλείο Χάρτα, στον Βόλο στην παρουσίαση του συλλογικού τόμου Φεμινιστικές Θεωρίες, Αισθητικές Πρακτικές και Παγκοσμιοποιημένες Τεχνολογίες που κυκλοφόρησε πρόσφατα.

Μετά την πρώτη δημόσια παρουσίαση του βιβλίου στο Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ), στην Αθήνα, η οποία πραγματοποιήθηκε ως ξενάγηση σε έργα της μόνιμης συλλογής του Μουσείου, η παρουσίαση της έκδοσης στον Βόλο πλαισιώνεται με την προβολή της, προσβάσιμης online, ταινίας της Ursula Biemann «Performing the Border» (1999) και με μια συζήτηση, με τη συμμετοχή της Έλενας Τζελέπη και του Πέτρου Φωκαΐδη. Την εκδήλωση προλογίζουν, εκ μέρους των ΠΕΘ, ο Αλέξανδρος Μαζαράκης Αινιάν και ο Μιχάλης Ζουμπουλάκης.

Το βιβλίο σε επιμέλεια της ερευνητικής ομάδας του ΚΝΜΦΠ, αποτελεί μια ανθολογία σημαντικών φεμινιστικών κειμένων τα οποία διασυνδέουν δημιουργικά τον φεμινισμό, την τεχνολογία και την τέχνη ανοίγοντας έναν δυναμικό διεπιστημονικό και διαθεματικό διάλογο, συνεισφέροντας στην σχετική ελληνική βιβλιογραφία.

Η έκδοση πραγματοποιήθηκε με χρηματοδότηση από το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας (ΕΛΙΔΕΚ) και τη Γενική Γραμματεία Έρευνας και Καινοτομίας (ΓΓΕΚ). Διατίθεται σε έντυπη μορφή και σε e-book ανοικτής πρόσβασης.

Η εκδήλωση υποστηρίζεται από την Επιτροπή Ισότητας των Φύλων και Καταπολέμησης των Διακρίσεων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Ώρα έναρξης προβολής: 19.00 (διάρκεια 43 λεπτά)

Ώρα έναρξης παρεμβάσεων και συζήτησης: 20.00