8 Μάρτη 2023

Ημερομηνία Ανάρτησης

Με αφορμή την 8η Μάρτη, διεθνή μέρα για τη γυναικεία χειραφέτηση και την έμφυλη ισότητα

Αγαπητά μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας,

Η φετινή διεθνής μέρα για την έμφυλη ισότητα και δικαιοσύνη βρίσκει την ελληνική κοινωνία στη σκιά της σιδηροδρομικής τραγωδίας και του δημόσιου πένθους για την άδικη απώλεια τόσων νέων ανθρώπων. Η 8η Μάρτη έχει ιστορικά συνδυαστεί με απεργίες, συλλογικές πρακτικές αλληλεγγύης και διαδηλώσεις ενάντια στην πατριαρχική καταπίεση και τις έμφυλες ανισότητες σε όλον τον κόσμο. Η Επιτροπή Ισότητας των Φύλων και Καταπολέμησης των Διακρίσεων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας συντάσσεται με αυτό το συμπεριληπτικό κίνημα κατά των ανισοτήτων και κυριαρχικών πρακτικών. Παράλληλα, αυτή την εβδομάδα, μέλη της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων και Καταπολέμησης των Διακρίσεων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας ενσωματώνουμε σε μαθήματά μας κομβικές συζητήσεις και κείμενα για την ανάδειξη αυτών των ιστοριών διεκδίκησης συλλογικών δικαιωμάτων στο πλαίσιο ενός δημοκρατικού πανεπιστημίου χωρίς διακρίσεις.

Τέλος, με αφορμή την 8η Μάρτη, θα θέλαμε να ζητήσουμε τη συνεργασία της πανεπιστημιακής κοινότητας για την υλοποίηση του πρώτου Ιδρυματικού Σχεδίου Δράσης Ισότητας των Φύλων και δημοκρατικής συμπερίληψης, το οποίο ψηφίστηκε ομόφωνα από τη Σύγκλητο του Πανεπιστημίου μας (https://www.uth.gr/zoi/ypostirixi/epitropi-isotitas-ton-fylon-kai-katapolemisis-ton-diakriseon). Το Σχέδιο αυτό χαρτογραφεί το υπάρχον κοινωνικό και επιστημονικό τοπίο στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και καταθέτει προτάσεις για την υπεράσπιση και τη διαρκή ενεργοποίηση των αρχών της ισοτιμίας, της δικαιοσύνης και της ακαδημαϊκής ελευθερίας.

Εκ μέρους της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων και Καταπολέμησης των Διακρίσεων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας,

Έλενα Τζελέπη, Πρόεδρος της Επιτροπής

Επίκουρη Καθηγήτρια Φιλοσοφίας του Τμήματος Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας