Προωθώντας τη συμπερίληψη: Η απάντησή μας

Ημερομηνία Ανάρτησης

Στις 30.12.2022, στο πλαίσιο του μαθήματος «Εκπαιδευτικές Δράσεις και Πολιτιστική Διαμεσολάβηση» του Τμήματος Πολιτισμού και Δημιουργικών Μέσων και Βιομηχανιών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (ΤΠΔΜΒ), πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη η εκπαιδευτική δράση ανάγνωσης χριστουγεννιάτικων παραμυθιών από drag queens/ ‘Drag Xmas’ και υλοποιήθηκε με ελεύθερη είσοδο. Η εκδήλωση συνδιοργανωνόταν από το Thessaloniki Pride και τις Οικογένειες Ουράνιο Τόξo, δυο οργανώσεις της κοινωνίας πολιτών γνωστές για την προσφορά τους στην καταπολέμηση του ομοφοβικού μίσους και των ρατσιστικών προκαταλήψεων. Η εκδήλωση αποτελούσε πρακτική εφαρμογή εργασίας ομάδας τριτοετών φοιτητ(ρι)ών του ΤΠΔΜΒ, και ως εκ τούτου στηρίχθηκε από το ΤΠΔΜΒ, το οποίο υποστηρίζει τις εκπαιδευτικές δραστηριότητες που συνδέονται με τις εκπαιδευτικές δράσεις και τις σύγχρονες παιδαγωγικές συμπερίληψης έτσι όπως αυτές αναφέρονται στο ανάλογο πρόγραμμα σπουδών του ΤΠΔΜΒ. Η συγκεκριμένη δράση έγινε στα πλαίσια μαθήματος που διερευνά παιδαγωγικές προσεγγίσεις. Το τμήμα στηρίζει τις δράσεις διδασκόντων/διδασκουσών τόσο στα πλαίσια της ακαδημαϊκής ελευθερίας όσο και στα πλαίσια διερεύνησης και πειραματισμού με νέες μεθόδους και προσεγγίσεις που αφορούν την πολιτισμική, καλλιτεχνική και παιδαγωγική πράξη. Η παραπάνω διερεύνηση αποτελεί εγγενές κομμάτι του προσανατολισμού του ΤΠΔΜΒ.

Το ΤΠΔΜΒ παρέχει διεπιστημονική εκπαίδευση σε ζητήματα που αφορούν τον πολιτισμό και τις πρακτικές πολιτισμικής παραγωγής σε σύγχρονα περιβάλλοντα. Η συλλογιστική και αναγκαιότητα της δράσης στοιχειοθετείται από σύγχρονες πολιτισμικές και παιδαγωγικές θεωρίες που εκφράζουν την διεπιστημονική διάρθρωση της γνώσης. Αναγνώσεις παραμυθιών από drag queens με εκπαιδευτική και πολιτιστική στόχευση πραγματοποιούνται ευρέως σε πολλές χώρες του κόσμου, ενώ στην Ελλάδα αντίστοιχη δράση είχε διεξαχθεί το 2019 στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου (Drag Queen Story Hour). Το ΤΠΔΜΒ υποστηρίζει την εν λόγω εκδήλωση στο πλαίσιο της ενδυνάμωσης της καλλιτεχνικής έκφρασης, της προώθησης της συμπερίληψης και του σεβασμού της διαφορετικότητας, θεωρώντας την ακαδημαϊκή ελευθερία, την επιστημονική εγκυρότητα σύγχρονων παιδαγωγικών και την σύνδεση με την κοινωνία αδιαπραγμάτευτα κεκτημένα αφενός του δημόσιου πανεπιστημίου, αλλά και ειδικότερα όπως αρμόζει σε πανεπιστημιακό τμήμα πολιτισμού. To ΤΠΔΜΒ προτίθεται να αναλάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα προκειμένου να διαφυλαχθεί η ακαδημαϊκή ελευθερία και ασφάλεια και να προστατευτούν διδασκομένοι-ες και διδάσκοντες-ουσες και η ευρύτερη ακαδημαϊκή κοινότητα από ρατσιστικές, ομοφοβικές και τρανσφοβικές επιθέσεις. Η παρούσα ανακοίνωση υποστηρίζεται θερμά από την επιτροπή Ισότητας των Φύλων και Καταπολέμησης των Διακρίσεων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας που μεριμνά για αντίστοιχα ζητήματα.