Ανακοίνωση της Επιτροπής Ισότητας Φύλων για την 8η Μάρτη

Ημερομηνία Ανάρτησης

Αγαπητά μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας,

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Γυναικών στις 8 Μάρτη, η Επιτροπή Ισότητας των Φύλων συμπορευόμαστε με τις φεμινιστικές κινητοποιήσεις και δράσεις στην Ελλάδα και σε άλλα μέρη του κόσμου σήμερα για να ενώσουμε τις φωνές μας ενάντια στη συστημική και φυσικοποιημένη συνεχιζόμενη ανισότητα και βία κατά των γυναικών και των θηλυκοτήτων. Μαχόμαστε συλλογικά κατά των στερεοτυπικών έμφυλων «παραδοσιακών ρόλων» που εμπεδώνουν τις διακρίσεις και περιορίζουν τις ελευθερίες πολλών, κατά των στερήσεων σε εργασιακά, αναπαραγωγικά και άλλα κοινωνικά δικαιώματα, κατά της ιδεολογίας που βάζει στο στόχαστρο επιστημονικά πεδία και συναδέλφους στις ανθρωπιστικές και κοινωνικές επιστήμες που αναδεικνύουν τις έμφυλες διακρίσεις και άλλες κοινωνικές αδικίες σε σχέση με τη φυλή, την εθνότητα, την κοινωνική τάξη, και τη σωματική αρτιμέλεια. Σε μία συγκυρία που η πανδημία δεν μας βρήκε όλους/όλες με την ίδια δυνατότητα πρόσβασης σε δημόσια ιατρική φροντίδα, στην δημόσια εκπαίδευση, ή σε ασφαλείς χώρους οικιακότητας, που η συνεχιζόμενη οικονομική κρίση φτωχοποιεί ιδιαίτερα μάλιστα ευάλωτες ομάδες και άτομα, και που οι πολεμικές εισβολές εντείνουν την ατμόσφαιρα βίας, στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα συνεχίζονται να καταπατούνται. Οι φεμινιστικές διεκδικήσεις στην πλούσια ιστορία τους κέρδισαν συμπερίληψη, δικαιοσύνη, και ειρήνη. Ο ρόλος τους στο να αλλάξουμε και φανταστούμε έναν καλύτερο κόσμο αλλά και πανεπιστήμιο ήταν και είναι καίριος. Στη μάχιμη γραμμή αυτών των διεκδικήσεων για περισσότερη ισότητα και αυτονομία σκέψης, ελπίζουμε να συνεχίσουμε να υπερασπιζόμαστε το Πανεπιστήμιο ως χώρο κριτικής σκέψης και δημοκρατικής συνύπαρξης. Ως Επιτροπή Ισότητας των Φύλων εργαζόμαστε εντατικά τους τελευταίους μήνες στην κατεύθυνση σχεδιασμού πολιτικών ισότητας για το Πανεπιστήμιό μας και θα μοιραστούμε μαζί σας περισσότερα στο άμεσο μέλλον. Θα θέλαμε όμως να ανακοινώσουμε με χαρά εδώ σήμερα την συνεργασία μας με το «Κέντρο Γυναικείων Μελετών και Ερευνών Διοτίμα».  Με το συγκεκριμένο φορέα που έχει  εδραιωμένη παρουσία στην προώθηση της έμφυλης ισότητας στο ελληνικό κοινωνικό πλαίσιο, ανυπομονούμε να συμπράξουμε και συν-αγωνιστούμε στο χώρο του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.