Εκδήλωση: Γυναικοκτονίες και Έμφυλη Βία την Ελλάδα

Ημερομηνία Ανάρτησης

Ο Σύλλογος Φοιτητών του Τμήματος Ιστορίας Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας σε συνεργασία με την Επιτροπή Ισότητας Φύλων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, διοργανώνουν εκδήλωση με θέμα: «Γυναικοκτονίες και Έμφυλη Βία στην Ελλάδα»

Ομιλήτριες:

• Αλίκη Θεοδοσίου: Υποψήφια Διδακτόρισσα, Τμήμα Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.
  • Πηνελόπη Καρδάση: Μεταπτυχιακή φοιτήτρια, Τμήμα Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και Εκπαιδευτικός.
  • Αθηνά Παπαναγιώτου: Νομικός, Μεταδιδακτορική ερευνήτρια ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ., Τμήμα Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.
  • Πένυ Πασπάλη: Υποψήφια Διδακτόρισσα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Τμήμα Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και ερευνήτρια στην ελληνική ομάδα του Ευρωπαϊκού Παρατηρητηρίου για τη Γυναικοκτονία.
  • Έλενα Τζελέπη: Επίκουρη Καθηγήτρια Φιλοσοφίας, Τμήμα Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας & Πρόεδρος Επιτροπής Ισότητας των Φύλων, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.

Συντονίζει:

• Γιούλη Μπακάμη: Προπτυχιακή φοιτήτρια, Τμήμα Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.