Τελετή Βράβευσης του 3ου κύκλου της δράσης #Her_Research

Ο Σύνδεσμος Επιχειρηματιών Γυναικών Ελλάδος – ΣΕΓΕ, σας προσκαλεί στη λαμπερή Τελετή Βράβευσης του 3ου κύκλου της δράσης «#Her_Research».  Η τελετή απονομής των βραβείων για το έτος 2024, η οποία θα αναδείξει τις 8 νικήτριες ερευνητικές ομάδες του Bootcamp, θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 27 Απριλίου 2024 και ώρα 17:00 στο stage του Περιπτέρου 15, στο Εκθεσιακό Χώρο της ΔΕΘ-HELEXPO, Εγνατίας 154, 54636, στα πλαίσια της έκθεσης καινοτομίας, επιχειρηματικότητας και τεχνολογίας BEYOND.

Στόχος της δράσης #Her_Research, είναι η ενδυνάμωση των γυναικών ερευνητριών σε θέματα τεχνογνωσίας, η πρόσβαση τους στη χρηματοδότηση, η ανταλλαγή χρήσιμων πληροφοριών και εμπειριών, καθώς και η διευκόλυνση της δικτύωσής τους στον επιχειρηματικό κόσμο.

Η δράση #Her_Research, αποτελεί έναν πυλώνα υποστήριξης και ενθάρρυνσης των γυναικών στον ερευνητικό χώρο, προωθώντας την ισότητα και τη διαφορετικότητα στην επιστήμη και την τεχνολογία. Μέσω της προώθησης και αναγνώρισης των επιτευγμάτων των γυναικών ερευνητριών, διαμορφώνουμε ένα περιβάλλον που ενθαρρύνει την συμμετοχή και την ενδυνάμωση των ερευνητριών της χώρας μας.

Η απήχηση του τρίτου κύκλου του #Her_Research  ξεπέρασε για ακόμη μια χρονιά κάθε προσδοκία ενδιαφέροντος, με τον Σύνδεσμο να έχει λάβει περισσότερες από 120 αιτήσεις συμμετοχής ομάδων γυναικών ερευνητριών από 160 ερευνητριών από όλη την Ελλάδα. Στη διαδικασία του Bootcamp, το οποίο θα πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 και και το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 και ώρες 10:00 π.μ. – 14:00 μ.μ., στο Female Entrepreunerial Hub, Γεωργίου Ανδρέου 56 (Mylos Area), 54627, στη Θεσσαλονίκη οι ερευνητικές ομάδες, οι οποίες προκρίθηκαν στη 2η φάση της διαδικασίας, παρουσίασαν τις ερευνητικές τους προτάσεις στην Επιστημονική Επιτροπή.  Οι 8 νικήτριες ομάδες θα αναδειχθούν, έπειτα από την αξιολόγηση της Επιστημονικής Επιτροπής, η οποία αποτελείται από αξιόλογους ακαδημαϊκούς εκπρόσωπους Πανεπιστημίων από 17 πανεπιστήμια της χώρας μας.

Για να παραλάβετε την δωρεάν κάρτα εισόδου σας για την τελετή βράβευσης #Her_Research στην Beyond Expo, είναι απαραίτητη η προεγγραφή στην παρακάτω φόρμα: https://tinyurl.com/2p8hn7ad

Προθεσμία δήλωσης συμμετοχής έως την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024.

Η δράση υλοποιείται με την υποστήριξη:
Της National Bank of Greece - NBG Business Seeds, της OECON Group of Companies, της Smart Umbrella Management Solutions, της TIF-HELEXPO, της Beyond Expo, του Betsson Foundation, της Μονάδας Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής Fertilia, Id.gc, Bebest Company,

Με την αιγίδα:

Του Υπουργείου Ανάπτυξης και Επενδύσεων , της Γενικής Γραμματείας Ισότητας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, της Γενικής Γραμματείας Έρευνας και Καινοτομίας, του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, του Διεθνούς Πανεπιστημίου Ελλάδος, του Ελληνικού Ανοιχτού Πανεπιστημίου, του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου, του Ιόνιου Πανεπιστήμιου, του Πανεπιστημίου Αιγαίου, του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής, του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, του Πανεπιστημίου Κρήτης, του Πανεπιστημίου Μακεδονίας , του Πανεπιστημίου Πατρών, του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, του Πάντειου Πανεπιστημίου.

Χορηγοί Επικοινωνίας:
ΕΡΤ3Cosmoradio 95,1Voria.grCNN GreeceQueen.gr, Vwoman