Πρόσκληση στο Ideathon «Κυκλοτολμώ 2023»

Η Μονάδα Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (ΜΟΚΕ ΠΘ) σας προσκαλεί στο Ideathon«Κυκλοτολμώ 2023» που θα πραγματοποιηθεί στηνΚαρδίτσα, Κυριακή 29/10.
Το Ideathonμε αντικείμενο «Βιοοικονομία, Κυκλική Οικονομία & Φυσικοί Πόροι» διοργανώνεται σε συνεργασία με τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΕΙΑ Α.Ε. και αφορά στην πρόταση λύσεων στις προκλήσεις που τέθηκαν από την εταιρεία, οι οποίες θα προάγουν τη βιώσιμη ανάπτυξη και την προστασία του περιβάλλοντος.

Οι προκλήσεις είναι:
1.    Αξιοποίηση των μη διακινήσιμων προϊόντων τροφίμων της γαλακτοβιομηχανίας σε χρήσεις προστιθέμενης αξίας.
2.    Αξιοποίηση της λακτόζης που προκύπτει ως απόβλητο της τυροκόμησης σε χρήσεις προστιθέμενης αξίας, πέραν της παραγωγής βιοαερίου.

Κατά τη διάρκεια του Ideathon οι ομάδες θα:
•    Βελτιώσουν και εξελίξουν την ιδέα τους μέσα από συναντήσεις με εξειδικευμένους μέντορες,
•    προετοιμάσουν μια παρουσίαση της επιχειρηματικής πρότασης, και
•    παρουσιάσουντην πρότασή τους στην Κριτική Επιτροπή.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν:
•    Φοιτητές/ριες ΠΘ (προπτυχιακοί/ές, μεταπτυχιακοί/ές, υποψήφιοι διδάκτορες),
•    Απόφοιτοι ΠΘ τελευταίων 5 ετών,
•    Διδακτικό, ερευνητικό, επιστημονικό και διοικητικό προσωπικού ΠΘ,
•    Επιστημονικοί συνεργάτες ΠΘ.

Χώρος Διεξαγωγής:
Κεντρικό αμφιθέατρο του Τμήματος Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου & Σχεδιασμού
Β. Γρίβα 11-13
Τ.Κ. 43100, Καρδίτσα

Οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να δηλώσουν τη συμμετοχή τους έως και την Πέμπτη 23/10/2023 εδώ

Για περαιτέρω διευκρινήσεις: moke.larisa [at] uth.gr (moke[dot]larisa[at]uth[dot]gr)