Ετήσιο Πανελλήνιο Συνέδριο Ημέρες Πνευμονολογίας

Οι ΗΜΕΡΕΣ ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΙΑΣ οργανώθηκαν για πρώτη φορά το 1999 και από τότε γίνονται κάθε χρόνο χωρίς διακοπή, ακόμα και τα τελευταία χρόνια της πανδημίας. Έτσι θα συναντηθούμε και εφέτος στο Βόλο, 13-16 Οκτωβρίου για 24η χρονιά, με λιγότερα θέματα για την πανδημία και πολύ περισσότερη Πνευμονολογία. Συνεχίζεται η νοσηλευτική ημερίδα και για πρώτη φορά οι φοιτητές ιατρικής θα οργανώσουν την δικιά τους συζήτηση για επίκαιρα
θέματα των νοσημάτων του αναπνευστικού συστήματος. Με πρωτοβουλία των εξαιρετικών ειδικευομένων της Πνευμονολογικής κλινικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας οργανώνεται «διαγωνισμός» γνώσεων με την εθελοντική συμμετοχή ομάδων ειδικών πνευμονολόγων, ειδικευόμενων και φοιτητών ιατρικής. Θα υπάρχει επίσης βήμα για τους πνευμονολόγους της χώρας που θέλουν να παρουσιάσουν ενδιαφέροντα περιστατικά που αντιμετώπισαν την προηγούμενη χρονιά. Η κλινική μας επέλεξε και εφέτος τα πιο σημαντικά και διδακτικά περιστατικά της χρονιάς για να τα συζητήσουμε, όπως κάνουμε κάθε χρόνο. Κεντρική θέση στις ΗΜΕΡΕΣ ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΙΑΣ έχουν επίσης τα στρογγυλά τραπέζια για τις διάχυτες διάμεσες πνευμονοπάθειες, τις εξελίξεις στη διάγνωση του καρκίνου του πνεύμονα, τις διαταραχές της αναπνοής στον ύπνο και διαλέξεις για όλα σχεδόν τα κλινικά και ερευνητικά αντικείμενα της Πνευμονολογίας. Το συνέδριο μας θα κλείσει με μια ιδιαίτερη, αισιόδοξη ματιά στην μεταπανδημική περίοδο με την παρουσίαση κειμένων και έργων ζωγραφικής με θέμα «Κοιτάζοντας το μέλλον με τα μάτια ενός παιδιού». Η πρόσφατη πανδημία έδειξε με επείγοντα τρόπο την ανάγκη ενίσχυσης της Πνευμονολογίας. Χρειάζονται περισσότεροι Πνευμονολόγοι σε όλες τις δομές της δημόσιας και ιδιωτικής ιατρικής, αρχίζοντας από την πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας μέχρι την ίδρυση πνευμονολογικών κλινικών σε κάθε νοσοκομείο. Με την βεβαιότητα ότι μια νέα εποχή αρχίζει για την ειδικότητά μας, σας περιμένουμε όλους στο Βόλο.

Πρόγραμμα