Εορτασμός της Κινέζικης Πρωτοχρονιάς στο Ινστιτούτο «ΚΟΜΦΟΥΚΙΟΣ» του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΚΙΝΕΖΙΚΗΣ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΣ ΣΤΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ «ΚΟΜΦΟΥΚΙΟΣ» ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣΣ

Το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και το Ινστιτούτο «Κομφούκιος» γιόρτασαν την Κινέζικη Πρωτοχρονιά και την έναρξη του σεληνιακού νέου έτους του Δράκου την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2024, στο Μέγαρο Τσικρίκη, που αποτελεί έδρα του Ινστιτούτου, παρουσία των Πρυτανικών Αρχών του Πανεπιστημίου, του Διευθυντή του Ινστιτούτου, μελών της ακαδημαϊκής κοινότητας και πληθώρας σπουδαστών και κατοίκων της πόλης του Βόλου.Οι πολιτισμοί της Κίνας και της Ελλάδας συναντήθηκαν για άλλη μια φορά με αμοιβαίο σεβασμό, ένδειξη της επιθυμίας των δύο χωρών για αγαστή συνεργασία και αμοιβαία ευδοκίμηση.

Την εκδήλωση επιμελήθηκαν οι Καθηγήτριες του Ινστιτούτου «Κομφούκιος», οι οποίες αναφέρθηκαν στη σημασία της κινέζικης Πρωτοχρονιάς και  στη συνέχεια παρουσίασαν διάφορααντιπροσωπευτικά καλλιτεχνικά δρώμενα, με παραδοσιακή κινέζικη μουσική της Πρωτοχρονιάς συνοδεία κινέζικων παραδοσιακών μουσικών οργάνων, με χορό και τραγούδι  και  με τα παραδοσιακά χειροποίητα φανάριατουΦεστιβάλ της Άνοιξης (SpringFestival).Επιπλέον, οι σπουδαστές του Ινστιτούτου είχαν την ευκαιρία να γευτούν παραδοσιακά κινέζικα πρωτοχρονιάτικα εδέσματα, να ασκηθούν στηνκινέζικη καλλιγραφία με ευχές για τη νέα χρονιά και να απολαύσουν το παραδοσιακό τελετουργικό της προετοιμασίας και  του σερβιρίσματος του τσαγιού.

Ο Αντιπρύτανης Διεθνών Σχέσεων, Εξωστρέφειας και Δια Βίου Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Καθηγητής Σπυρίδων Καραμάνος, καλωσόρισε εκ μέρους του Πανεπιστημίου  τη νέα «χρονιά του Δράκου» και υπογράμμισε πως τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Ινστιτούτου έχουν σχεδιάσει σειρά εκπαιδευτικών και πολιτισμικών δραστηριοτήτων για το 2024, ανάμεσά τους και Κοινά Προγράμματα Σπουδών με κινέζικα Πανεπιστήμια.Παράλληλα ευχαρίστησε όλα τα μέλη του Ινστιτούτου και ιδιαιτέρως τον Διευθυντή, Καθηγητή Γεώργιο Πετράκο για την σημαντική συμβολή του στην ίδρυση και επιτυχή λειτουργία του Ινστιτούτου «Κομφούκιος»στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.

Ο Διευθυντής του Ινστιτούτου Κομφούκιος, Καθηγητής Γεώργιος Πετράκος, επισήμανε ότιτο Ινστιτούτο έχει διανύσει μια επιτυχημένη πορείαέως σήμερα. Ο ίδιος οραματίζεται την ίδρυση νέων τμημάτων και στις υπόλοιπες πόλεις του Π.Θ., καθώς το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και η τοπική κοινωνία έχουνσαφώς να κερδίσουν από τη συνεργασία με τα κινέζικα Πανεπιστήμια, καθώς αυτά κατέχουν κορυφαία θέση στις διεθνείς κατατάξειςτων Ιδρυμάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης παγκοσμίως.  Ο κ. Γ. Πετράκος ευχαρίστησετις Πρυτανικές Αρχέςκαι την πανεπιστημιακή κοινότητα του  Πανεπιστημίου Θεσσαλίαςγια τη θέρμη με την οποία στηρίζουν το Ινστιτούτο «Κομφούκιος»,την κοινωνία του Βόλουπουτο έχει αγκαλιάσει και, τέλος,τη Διευθύντρια και τους Καθηγητές του Ινστιτούτου που έχουν έρθει από την Κίνα  και εργάζονται εδώ με απαράμιλλο ζήλο και αφοσίωση.

Ακολούθησε η απονομή των πτυχίων στους επιτυχόντες των εξετάσεων πιστοποίησης γνώσης της κινέζικης γλώσσας, που διενεργήθηκαν το 2023 στο Ινστιτούτο «Κομφούκιος».

Η έναρξη των μαθημάτων του εαρινού εξαμήνου ξεκινά στις 26/2/2024 με νέα τμήματα αρχαρίων. Για περισσότερες πληροφορίες, επικοινωνήστε με το Ινστιτούτο Κομφούκιος στο :confucius [at] uth.gr (confucius[at]uth[dot]gr).