Eγγραφές στον Παιδικό Σταθμό του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στη Λάρισα για τη σχολική χρονιά 2023-24

ΤΜΗΜΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ

Οι εγγραφές στον Παιδικό Σταθμό του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στη Λάρισα για τη σχολική χρονιά 2023-24 ξεκινούν την Πέμπτη  1 Ιουνίου 2023 και θα διαρκέσουν  έως και την Πέμπτη  15 Ιουνίου  2023. Δικαίωμα εγγραφής έχουν τα νήπια ηλικίας 2 ½ ετών (να έχουν συμπληρώσει τα 2 ½ έτη κατά την ημερομηνία εγγραφής) μέχρι την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση. Σκοπός του Παιδικού Σταθμού είναι να παρέχει ένα ασφαλές, ζεστό και πλούσιο σε ερεθίσματα περιβάλλον που θα συμβάλλει,  ώστε τα φιλοξενούμενα νήπια να ικανοποιήσουν την έμφυτη ανάγκη τους για παιχνίδι, εξερεύνηση, επικοινωνία, μάθηση στο μέγιστο βαθμό. Παράλληλα, ο Παιδικός Σταθμός στοχεύει να ενισχύσει την ολόπλευρη και αρμονική τους ανάπτυξη αξιοποιώντας τις σύγχρονες παιδαγωγικές μεθόδους και οργανώνοντας  ποικίλες ενδοσχολικές και εξωσχολικές δράσεις (εκπαιδευτικές, πολιτιστικές, αθλητικές, κοινωνικές).

Κατά την εγγραφή επιλέγονται τα παιδιά:
➢ του τακτικού (ΔΕΠ,ΕΕΠ,ΕΔΙΠ,ΕΤΕΠ,ΔΠ) και  έκτακτου (συμβασιούχοι υπάλληλοι) εκπαιδευτικού και διοικητικού προσωπικού της  Πανεπιστημιακής κοινότητας
➢ των φοιτητών όλων των βαθμίδων, που δικαιούνται τις νόμιμες παροχές σπουδαστικής μέριμνας (προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί, υποψήφιοι διδάκτορες).

Τα δικαιολογητικά εγγραφής και το έντυπο της αίτησης εγγραφής θα τα βρείτε στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
Οι αιτήσεις υποβάλλονται με τους εξής τρόπους :
➢ ηλεκτρονικά στο e-mail: paidikos [at] uth.gr (paidikos[at]uth[dot]gr)
Εκτυπώστε την αίτηση εγγραφής από την ιστοσελίδα του ΠΘ και αφού τη συμπληρώσετε και την υπογράψετε  μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά, τα σκανάρετε και τα αποστέλλετε στο παραπάνω e-mail.
➢ με φυσική παρουσία προσκομίζοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά τις ώρες 08:00 π.μ. έως 14:00 μ.μ..
Πληροφορίες: Ευαγγελία Τσαμάγκου
τηλέφωνο: 2410 684342
e-mail:  paidikos [at] uth.gr (paidikos[at]uth[dot]gr)