Δράση ευαισθητοποίησης για το Προσβάσιμο Λεωφορείο του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Η ΠΡΟΣΒΑΣΗ, η δομή υποστήριξης φοιτητών και φοιτητριών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οργάνωσε την Παρασκευή 18 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 12.00επιμορφωτική δράση αναφορικά με τη χρήση του προσβάσιμου λεωφορείου του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Το συγκεκριμένο λεωφορείο θα χρησιμοποιηθεί για τις ανάγκες των φοιτητών/τριών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.
Η δράση υλοποιήθηκε στο χώρο της Γεωπονικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στο Βόλο. Στόχος της δράσης αυτής ήταν η ευαισθητοποίηση και εξοικείωση των οδηγών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με το λεωφορείο και η δοκιμαστική χρήση του από άτομα με κινητικές αναπηρίες ώστε να εξασφαλιστεί η ασφαλής και αποτελεσματική χρήση του.
Κατά τη διάρκεια της δράσης έγινε επίδειξη της χρήσης του λεωφορείου από τον κο Γιαννόπουλο Παναγιώτη από την εταιρεία Π.Γιαννόπουλος και Σία Ο.Ε, η οποία έκανε τις αναγκαίες μετατροπές στο λεωφορείο ώστε να είναι προσβάσιμο για άτομα με κινητικές αναπηρίες.
Το λεωφορείο δοκιμάστηκε από την κα Τσιρογιάννη Ελένη από το Σωματείο Κινητικά Αναπήρων Ν. Μαγνησίας «ΙΠΠΟΚΑΜΠΟΣ» και την κα Ιωσηφίδου Ελισάβετ, φοιτήτρια με κινητική αναπηρία του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής, την οποία συνόδευσε η εθελόντρια της κα Τερζή Μαριάννα.
Στη δράση συμμετείχαν ο Αντιπρύτανης Οικονομικών, Προγραμματισμού και Ανάπτυξης Καθηγητής κος Μπιλλίνης Χαράλαμπος, ο υπεύθυνος του γραφείου κίνησης κ. Αγραφιώτης Γεώργιος και οι οδηγοί του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, η Επιστημονική Υπεύθυνη της ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ Αναπληρώτρια Καθηγήτρια κα Μάγδα Νικολαραΐζη και οι συνεργάτριες της ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ.
Ευελπιστούμε το συγκεκριμένο λεωφορείο να αξιοποιηθεί άμεσα για να εξυπηρετήσει τις ανάγκες των φοιτητών και φοιτητριών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.