Διαδικτυακή Εκδήλωση και Ανακοίνωση για την Επέτειο της Εξέγερσης του Πολυτεχνείου

ΕΝΙΑΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

Ο ΕΣΔΕΠ καταδικάζει τα αδικαιολόγητα κρούσματα αστυνομικής βίας μέσα στο ΕΜΠ ένα χρόνο μετά από τα γεγονότα με παρόμοια χαρακτηριστικά στο ΟΠΑ. Η παρουσία των ΜΑΤ μέσα στον χώρο του ΕΜΠ απέναντι σε φοιτητές/τριες, είναι μία εικόνα που δεν τιμά τη χώρα και την πανεπιστημιακή κοινότητα. Ο ΕΣΔΕΠ είχε προειδοποιήσει ότι η κατάργηση του πανεπιστημιακού ασύλου ενδέχεται να επιφέρει μεγάλες αναταραχές στην ακαδημαϊκή ειρήνη οδηγώντας σε μεγάλα προβλήματα, πολύ μεγαλύτερα ίσως από αυτά που επικαλούνται εκείνοι που επιδίωξαν την κατάργησή του.

Απαιτείται λοιπόν η ψύχραιμη αντιμετώπιση της κατάστασης ιδιαίτερα ενόψει του εορτασμού της επετείου της εξέγερσης του Πολυτεχνείου.

Οι δημοκρατικές ελευθερίες δεν είναι αυτονόητες και χρειάζονται αδιάκοπα την υπεράσπισή μας. Συμβολίζοντας λοιπόν το δικαίωμα για την ελεύθερη διακίνηση ιδεών και τιμώντας τους αγωνιστές της εξέγερσης του Πολυτεχνείου κατά της δικτατορίας και κατανοώντας τις δυσκολίες που συνδέονται με την πανδημία ο ΕΣΔΕΠ ΠΘ προτείνει μία διαδικτυακή εκδήλωση στην οποία καλούνται οι συνάδελφοι και οι φοιτητές μας, σε όποια πόλη βρίσκονται, να συμμετέχουν ώστε να υπερασπιστούν τις αρχές της ελευθερίας και της δημοκρατίας και να στηρίξουν το δημόσιο και ελεύθερο Πανεπιστήμιο.

Επομένως, το ΔΣ του Ενιαίου Συλλόγου Διδασκόντων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, τιμώντας την εξέγερση των φοιτητών του Πολυτεχνείου
• στις 12:00μμ θα κατατεθεί στεφάνι στο Ηρώο Βόλου προς τιμή των αγωνιστών του Πολυτεχνείου και
• στις 6:30μμ διοργανώνει και συντονίζει διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα
«Η σημασία της εξέγερσης του  Πολυτεχνείου τότε και σήμερα. Απαντήσεις σε τρία επίκαιρα ερωτήματα.»

με  κεντρικούς ομιλητές:

τον Καθ. Μιχάλη Ζουμπουλάκη στο αντικείμενο Μεθοδολογία και Ιστορία της Οικονομικής Σκέψης στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

τον Αν. Καθ. Πολυμέρη Βόγλη στο αντικείμενο Ιστορία του μεταπολεμικού κόσμου στο Τμήμα Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

και

τον Αν. Καθ. Βαγγέλη Καραμανωλάκη στο αντικείμενο Θεωρία και Ιστορία της Ιστοριογραφίας στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Προλογίζει

η Αν. Καθ. Ιωάννα Λαλιώτου με αντικείμενο την Ιστορία του Σύγχρονου κόσμου στο Τμήμα Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και αντιπρύτανη Έρευνας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Τρόποι σύνδεσης στην εκδήλωση:
Σελίδα της εκδήλωσης στο Facebook
Live streaming στο Κανάλι 1 του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας live.uth.gr .