Το Εργαστήριο Γλωσσολογίας του Τμήματος Γλωσσικών & Διαπολιτισμικών Σπουδών διοργανώνει Θερινό Σχολείο με τίτλο Cognitive Neuroscience of Language από τις 24 έως και τις 27 Αυγούστου 2023 στον Βόλο. Στόχος του Θερινού Σχολείου είναι η εξοικείωση με τη γνωσιακή νευροεπιστήμη της γλώσσας και ειδικότερα με τους νευρωνικούς μηχανισμούς που λανθάνουν της πρόσληψης του λόγου, της λεξικής και σημασιολογικής επεξεργασίας και της κατανόησης προτάσεων. Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του Θερινού Σχολείου neurolingual.gdia.uth.gr ή να αποστείλετε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (email) στο neurolingual [at] uth.gr (neurolingual[at]uth[dot]gr)