Ανάπτυξη του Οικοσυστήματος Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας: αποτελέσματα του Έργου i2i (“idea to impact”)

Η ΜΟ.Κ.Ε. του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σας προσκαλεί στη διαδικτυακή εκδήλωση την Πέμπτη 29 Ιουνίου 2023, 13.00 – 14.00, όπου θα παρουσιαστούν οι δράσεις που υλοποιήθηκαν στο πλαίσιο του Έργου i2i της πρωτοβουλίας HEI Initiative του Ευρωπαϊκού Ινστιτούτου Καινοτομίας και Τεχνολογίας (ΕΙΤ).

Σκοπός της εκδήλωσης είναι η παρουσίαση των αποτελεσμάτων του Έργου i2i (“idea to impact”), με έμφαση στην ενίσχυση του Οικοσυστήματος Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σε περιφερειακό επίπεδο.​

Μεταξύ άλλων, θα παρουσιαστούν:​

- Τα νέα εργαλεία και μέθοδοι που αναπτύχθηκαν και πλέον αξιοποιούνται στα προγράμματα εκπαίδευσης και επιτάχυνσης του ΠΘ.​

- Το Ψηφιακό Οικοσύστημα Καινοτομίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, ​

- Ο οδηγός συμβουλευτικής καθοδήγησης (mentoring),​

- Τα αποτελέσματα των “cross-sectoral huddles”, για την ενθάρρυνση της δια-τομεακής συνεργασίας σε δραστηριότητες καινοτομίας,​

- Τα αποτελέσματα των “Innovation Vision Action Fora” με τη συμμετοχή των φορέων του «τριγώνου της γνώσης» - διδασκαλία, έρευνα, παραγωγή.

Για να παρακολουθήσετε την εκδήλωση, παρακαλούμε να πατήσετε εδώ. https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3aNqts__991XboS1SvSMtR5YZ_jkaZNnV-cdPc9cMVtjs1%40thread.tacv2/1687870597303?context=%7b%22Tid%22%3a%223180bf70-17cc-44f6-90a4-5c9476625295%22%2c%22Oid%22%3a%22775c659c-8bb0-4d43-bdc9-6eec127c7f85%22%7d

Το έργο i2i (“idea to impact”) υλοποιείται στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας HEI Initiative του Ευρωπαϊκού Ινστιτούτου Καινοτομίας και Τεχνολογίας (ΕΙΤ) με σκοπό την ανάπτυξη του δυναμικού καινοτομίας και επιχειρηματικότητας των Ευρωπαϊκών Ιδρυμάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης. Το έργο στοχεύει στη διεύρυνση και ενίσχυση του οικοσυστήματος καινοτόμου επιχειρηματικότητας γύρω από τα ακαδημαϊκά ιδρύματα και τη μεταξύ τους δικτύωση. Συνολικά θα εκπαιδευτούν, σε διάστημα δύο ετών, περισσότεροι από 800 φοιτητές και φοιτήτριες και 300 μέλη του ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού ώστε να διευρύνουν την οπτική τους πέρα από τα όρια της εξειδίκευσής τους και να αναπτύξουν καινοτόμο νοοτροπία και ικανότητες.