Ανακοίνωση αποτελεσμάτων της προκήρυξης Προγράμματος Ενίσχυσης της Έρευνας νέων μελών ΔΕΠ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Aποτελέσματα της προκήρυξης Προγράμματος Ενίσχυσης της Έρευνας νέων μελών ΔΕΠ

Η Δομή Έρευνας, Καινοτομίας και Αριστείας (ΔΕΚΑ) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (ΠΘ) μετά από σχετική απόφαση της Συγκλήτου, προχώρησε στην προκήρυξη προγράμματος ενίσχυσης της έρευνας νέων μελών ΔΕΠ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, συνολικού προϋπολογισμού € 140.000.
Στόχος του προγράμματος είναι η ενίσχυση της υλοποίησης ερευνητικών προγραμμάτων με επιστημονικό, οικονομικό και κοινωνικό αντίκτυπο από νέα μέλη ΔΕΠ, καθώς και η εξωστρέφεια και διεθνοποίηση του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας μέσω ανάπτυξης συνεργασιών με καταξιωμένους ερευνητικούς φορείς του εξωτερικού.

Μέσω του προγράμματος, χρηματοδοτούνται επτά ανταγωνιστικά προγράμματα ενίσχυσης της έρευνας μελών ΔΕΠ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (Π.Θ.), που διορίστηκαν κατά τη τελευταία τριετία στο Ίδρυμα στις βαθμίδες του Επίκουρου ή Αναπληρωτή Καθηγητή. Ο προϋπολογισμός κάθε ερευνητικού προγράμματος ανέρχεται σε ύψος € 20.000 με διετή διάρκεια.