3ο Πανελλήνιο Συνέδριο Scientix για την εκπαίδευση STEM

Το ΤΨΣ υποστηρίζει το 3ο Πανελλήνιο Συνέδριο Scientix για την εκπαίδευση STEM (23, 24, 25/9/2022)

Το τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας συμμετέχει και υποστηρίζει το 3ο Πανελλήνιο Συνέδριο Scientix για την Εκπαίδευση STEM (Science Technology Engineering Mathematics), το οποίο θα πραγματοποιηθεί στις 23, 24 και 25 Σεπτεμβρίου στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, στην Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου.

Το συνέδριο διοργανώνεται από τον Οργανισμό Ανοιχτών Τεχνολογιών (ΕΕΛΛΑΚ) και το European Schoolnet (μια κοινοπραξία τριάντα υπουργείων παιδείας με έδρα τις Βρυξέλλες) και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας & ΘρησκευμάτωνΣτο συνέδριο, μέλη ΔΕΠ και συνεργάτες του τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων θα εισηγηθούν σε ομιλίες τους σύγχρονα επιστημονικά ζητήματα για την Εκπαίδευση STEM με την υποστήριξη σύγχρονων ψηφιακών συστημάτων.

Στόχος του συνεδρίου είναι να παρέχει την ευκαιρία στους συμμετέχοντες που υποστηρίζουν την εκπαίδευση STEM στο πλαίσιο μαθημάτων της Πληροφορικής, των Φυσικών Επιστημών, της Τεχνολογίας, της Μηχανικής και των Μαθηματικών (STEM), να αλληλοεπιδράσουν και να μοιραστούν την εμπειρία και τις γνώσεις τους από την εφαρμογή καινοτόμων εκπαιδευτικών πρακτικών για την εκπαίδευση STEM.

Για να ενημερωθείτε για το συνέδριο, ακολουθήστε το σύνδεσμοhttps://scientix.ellak.gr/