Εξετάσεις για το μάθημα "Θέματα Νεοελληνικής Γλώσσας"

ΘΕΜΑΤΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ
ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΣ 27ης ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2021

ΗΜΕΡΑ, ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΠΛΑΤΦΟΡΜΕΣ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ

Το μάθημα «Θέματα Νεοελληνικής Γλώσσας» για το χειμερινό εξάμηνο 2020-21 θα εξεταστεί με online γραπτή εξέταση η οποία θα διεξαχθεί την Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2021, σε δύο ομάδες: η πρώτη ομάδα τις ώρες 10.00-12.00 και η δεύτερη τις ώρες 12.00-14.00. Για την ανάρτηση των θεμάτων και των απαντήσεων θα χρησιμοποιηθεί η πλατφόρμα eClass, ενώ οι φοιτητές που θα εξεταστούν θα πρέπει να είναι συνδεδεμένοι και στην πλατφόρμα MS Teams κατά τη διάρκεια της εξέτασης, με τις προδιαγραφές που προβλέπονται (μικρόφωνο – κάμερα).

ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Οι φοιτητές που είναι εγγεγραμμένοι στο μάθημα έχουν χωριστεί σε δύο ομάδες. Το σχετικό αρχείο έχει αναρτηθεί στο eClass στην ενότητα ΕΓΓΡΑΦΑ. Οι φοιτητές της πρώτης ομάδας είναι υποχρεωτικό να εξεταστούν στη ζώνη 10.00-12.00 και οι φοιτητές της δεύτερης ομάδας στη ζώνη 12.00-14.00.
Μόνο αν υπάρχει σοβαρός λόγος αλλαγής ομάδας, μπορεί να γίνει συνεννόηση με τον διδάσκοντα Γ. Ανδρουλάκη, την Τρίτη 26 Ιανουαρίου. Θα πρέπει να σταλεί σχετικό αίτημα με email στον διδάσκοντα.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗΣ

Τα θέματα θα αναρτηθούν στην ενότητα ΕΡΓΑΣΙΕΣ του eClass, από όπου μπορείτε να τα κατεβάσετε. Η υποβολή των απαντήσεών σας θα γίνει αποκλειστικά μέσω της πλατφόρμας eClass, στην ενότητα ΕΡΓΑΣΙΕΣ, όπως γινόταν και με τις δραστηριότητες του μαθήματος. Υποβολή απαντήσεων με άλλους τρόπους δεν θα ληφθεί υπόψη. Μόνο σε περίπτωση τεχνικού προβλήματος, θα εξεταστούν άλλες λύσεις.

Τα θέματα θα είναι τρία (3) και θα πρέπει να γράψετε τις απαντήσεις σας σε ένα αρχείο Word το οποίο θα αναρτήσετε στην ενότητα ΕΡΓΑΣΙΕΣ όταν είστε έτοιμοι, και πάντως αρκετά ΝΩΡΙΤΕΡΑ από τη σχετική προθεσμία της ομάδας σας. Σας συμβουλεύω να μη χρησιμοποιήσετε σχήματα, παρά μόνο χαρακτήρες που μπορούν εύκολα να αποθηκευτούν στο Word. Εναλλακτικά, μπορείτε να ανεβάσετε και αρχείο φωτογραφίας (π.χ. να γράψετε χειρόγραφα τις απαντήσεις και να φωτογραφίσετε το φύλλο με το κινητό σας). Σε κάθε περίπτωση το αρχείο που θα ανεβάσετε θα πρέπει να είναι ενιαίο, γιατί στο eClass δεν μπορεί ο ίδιος φοιτητής να ανεβάσει δύο αρχεία.

Αν λοιπόν, για οποιονδήποτε λόγο, χρειαστεί να ανεβάσετε περισσότερα από ένα αρχεία, θα πρέπει να τα ενοποιήσετε, σε μορφή zip, χρησιμοποιώντας την εφαρμογή CamScanner ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο. Ένα δωρεάν λογισμικό για τη συμπίεση αρχείων, μπορείτε να βρείτε εδώ:
Φυσικά, προτείνω να έχετε δοκιμάσει από πριν την τεχνική λύση που θα χρησιμοποιήσετε, και να μην προσπαθήσετε για πρώτη φορά την ώρα της εξέτασης.

Για την πρώτη ομάδα, θα συνδεθείτε στην πλατφόρμα MSTeams στις 09.45 και θα παραμείνετε συνδεδεμένοι μέχρι την υποβολή των απαντήσεών σας. Θα σας δοθούν προφορικές οδηγίες και διευκρινίσεις στις 10.10. Τα θέματα θα αναρτηθούν στην ενότητα του eClass ΕΡΓΑΣΙΕΣ στις 10.00 και οι απαντήσεις θα πρέπει να έχουν αναρτηθεί μέχρι τις 11.45 το αργότερο. Καλό είναι να έχετε ολοκληρώσει τις απαντήσεις σας και να έχετε αναρτήσει το αρχείο σας στην ενότητα ΕΡΓΑΣΙΕΣ του eClass μέχρι τις 11.30, για να αποφύγετε τυχόν συμφόρηση στην πλατφόρμα.

Για τη δεύτερη ομάδα, θα συνδεθείτε στην πλατφόρμα MSTeams στις 11.45 και θα παραμείνετε συνδεδεμένοι μέχρι την υποβολή των απαντήσεών σας. Θα σας δοθούν προφορικές οδηγίες και διευκρινίσεις στις 12.10. Τα θέματα θα αναρτηθούν στην ενότητα του eClass ΕΡΓΑΣΙΕΣ στις 12.00 και οι απαντήσεις θα πρέπει να έχουν αναρτηθεί μέχρι τις 13.45 το αργότερο. Καλό είναι να έχετε ολοκληρώσει τις απαντήσεις σας και να έχετε αναρτήσει το αρχείο σας στην ενότητα ΕΡΓΑΣΙΕΣ του eClass μέχρι τις 13.30, για να αποφύγετε τυχόν συμφόρηση στην πλατφόρμα.

ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ

Φοιτητές/τριες που α) γράφουν με επέκταση χρόνου ή β) εξετάζονται με μεικτό ή αποκλειστικά με προφορικό τρόπο ή γ) δεν μπορούν να εξεταστούν εξ αποστάσεως, παρακαλούνται να έρθουν σε συνεννόηση με τον διδάσκοντα, ώστε να εξεταστούν ανάλογα. Η επικοινωνία θα πρέπει να έχει γίνει μέχρι την Τρίτη 26 Ιανουααρίου στις 15.00.

Καλή επιτυχία!
Γιώργος Ανδρουλάκης