ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ: ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ EDUPASS ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ Ή ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

Α. Ο κάθε φοιτητής θα πρέπει να δηλώσει μια φορά την φυσική του παρουσία στο ΠΘ στην πλατφόρμα EDUPASS

ΠΡΟΣΟΧΗ: οι φοιτητές που είναι υποχρεωμένοι στην διεξαγωγή εργαστηριακών rapid ή pcr test , σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, θα πρέπει να είναι συνεπείς με τις ημερομηνίες/μέρες που πρέπει να κάνουν τα τεστ (σε εργαστήρια και όχι δωρεάν) ώστε αυτά να καταχωρούνται στις κατάλληλες πλατφόρμες από τα εργαστήρια. Το EDUPASS ενημερώνεται αυτόματα από αυτές τις πλατφόρμες.

Β. Σας υπενθυμίζουμε ότι η πλατφόρμα EDUPASS είναι δυναμική πλατφόρμα, που σημαίνει: α) ότι αν δεν κατεβάσουμε το αρχείο μιας ημέρας δεν μπορούμε να το αναζητήσουμε αναδρομικά και β) ο χαρακτηρισμός ενός φοιτητή μπορεί να αλλάξει στη διάρκεια μιας ημέρας.

ΠΡΟΣΟΧΗ: για τους παραπάνω λόγους πρέπει α) να μπαίνουμε και να κατεβάζουμε κάθε μέρα της εξεταστικής το αρχείο του EDUPASS και β) από την ημερομηνία που βλέπουμε κόκκινο έναν φοιτητή να δεχόμαστε και την προηγούμενη μέρα ως απουσία (εφόσον το αιτηθεί ο φοιτητής) καθώς υπάρχει η πιθανότητα όταν κατεβάσαμε το αρχείο να μην είχε καταχωρηθεί (έστω και λίγα δευτερόλεπτα) η αδυναμία προσέλευσής του και να φαινόταν ως πράσινο ή άγνωστο.

Γ. Ενημερώνουμε τους διδάσκοντες ότι δικαιούνται εξέταση σε 2η φάση στην τρέχουσα εξεταστική μόνο οι φοιτητές που θα το αιτηθούν και για τους οποίους έχουμε επαληθεύσει, μέσα από τα αρχεία του EDUPASS που έχουμε ήδη αποθηκεύσει, ότι την ημέρα της κανονικής εξέτασης τούς απαγορευόταν η φυσική παρουσία (κόκκινο) με την επιφύλαξη που περιγράφεται στο Β.

ΠΡΟΣΟΧΗ: για τους αλλοδαπούς φοιτητές, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να εγγραφούν στην πλατφόρμα του EDUPASS, δεχόμαστε τη νόσηση με σχετική βεβαίωση θετικού εργαστηριακού rapid ή pcr test ή βεβαίωση νόσησης από κρατικό φορέα .

Δ/ΝΣΗ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ Π.Θ.