Διδασκαλία Μαθημάτων 4ου Εξαμήνου Για Τελευταία Φορά Και Αντιστοίχιση

Καλούνται όλοι οι φοιτητές που χρωστάνε μαθήματα του 4ου εξαμήνου ή μικρότερου να τα δηλώσουν και να ολοκληρώσουν τις υποχρεώσεις τους (οπωσδήποτε τις εργαστηριακές) στο τρέχον εξάμηνο, καθώς δεν θα ξαναδιδαχθούν.

Προς αυτή την κατεύθυνση το Συμβούλιο Ένταξης ενέκρινε (πρακτικό 70/21-1-2021, θέμα 10) την αντιστοίχιση των παρακάτω μη διδασκόμενων μαθημάτων με συναφή:

Μη διδασκόμενο μάθημα

Συναφές διδασκόμενο μάθημα

Μηχανολογικό Σχέδιο Ι (1ο εξ.)

Μηχανουργική Τεχνολογία Ι (4ο εξ.)

Μηχανολογικό Σχέδιο ΙΙ (2ο εξ.)

Μηχανουργική Τεχνολογία Ι (4ο εξ.)

Τεχνολογία Υλικών-Κατασκευών (1ο εξ.)

Τριβολογία & Λίπανση (4ο εξ.)

Οι φοιτητές που δεν έχουν παρακολουθήσει το εργαστηριακό σκέλος των παραπάνω μη διδασκόμενων μαθημάτων (δηλαδή δεν δικαιούνται απαλλαγή):

1.  Θα δηλώσουν τα μη διδασκόμενα μαθήματα στο επόμενο εξάμηνο οπωσδήποτε. Οι φοιτητές που χρωστάνε και τα συναφή, δηλώνουν και αυτά.
  2. Μετά την δήλωση, θα εγγραφούν σε εργαστηριακή ομάδα του συναφούς μάθηματος. Ειδικά για το Μηχανολογικό Σχέδιο Ι και ΙΙ, έχει δημιουργηθεί μία ειδική ομάδα στην Μηχανουργική Τεχνολογία Ι (Τετάρτη 9-12). Σχετικές ανακοινώσεις θα βγουν στο eclass και των 2 μαθημάτων.
  3. Μετά το πέρας του εξαμήνου ο καθηγητής του συναφούς μαθήματος θα βεβαιώσει την συμπλήρωση των απαραίτητων παρουσιών και οι φοιτητές θα μπορούν να εξεταστούν από τον καθηγητή του μη διδασκόμενου μαθήματος.

Στις περιπτώσεις φοιτητών που έχουν παρακολουθήσει ήδη τα συναφή μαθήματα, παραμένει η υποχρέωση εγγραφής σε εργαστηριακή ομάδα και παράδοσης των εργασιών που ανατίθενται και εξετάζονται στην διάρκεια του εξαμήνου και έχουν σχέση με το μη διδασκόμενο μάθημα.