6η ανακοίνωση για τους πρωτοετείς και το μάθημα "Ανάπτυξη δεξιοτήτων χρήσης λογισμικών γενικών εφαρμογών"

Έκτη ανακοίνωση για τους πρωτοετείς και το μάθημα "Ανάπτυξη δεξιοτήτων χρήσης λογισμικών γενικών εφαρμογών"

Είναι προφανές ότι μετά την έκδοση της από 2-11-2020 ΚΥΑ (ΦΕΚ 4829) σύμφωνα με την οποία επιτρέπεται η δια ζώσης διεξαγωγή εργαστηριακών μαθημάτων μόνο για τους τελειοφοίτους, το μάθημα «Ανάπτυξη Δεξιοτήτων Χρήσης Λογισμικών Γενικών Εφαρμογών» του Α’ εξαμήνου σπουδών δεν μπορεί να υλοποιηθεί όπως είχε προγραμματιστεί, ανακοινωθεί και προετοιμαστεί.

Υπό τις νέες συνθήκες, θα ισχύσουν τα παρακάτω και τα οποία θα αφορούν μόνο τους φοιτητές και τις φοιτήτριες που είχαν δηλώσει συμμετοχή στη δια ζώσης διεξαγωγή του μαθήματος και οι οποίοι/ες αναφέρονται ονομαστικά στο τέλος της παρούσας ανακοίνωσης. Οι υπόλοιποι πρωτοετείς φοιτητές και φοιτήτριες, όπως και άλλη φορά έχει ειπωθεί, θα μπορούν να δηλώσουν και να παρακολουθήσουν το μάθημα στο επόμενο, το εαρινό, εξάμηνο.

Ο αρχικός σχεδιασμός του μαθήματος περιλαμβάνει, σε πρώτο χρόνο κάθε εισήγησης, παρουσίαση της νέας ύλης και στη συνέχεια πρακτική εξάσκηση των φοιτητών/τριών μέσω ασκήσεων εμπέδωσης υπό την επίβλεψη/καθοδήγηση/υποβοήθηση του διδάσκοντα. Ο νέος σχεδιασμός του μαθήματος περιλαμβάνει διαδικτυακή παρουσίαση της θεωρίας κατά την περίοδο του lockdown και δια ζώσης πρακτική εξάσκηση των φοιτητών/τριών (με πολύ σύντομη θεωρητική αναφορά) όποτε επιτραπούν και πάλι οι δια ζώσης διδασκαλίες. Παρά το μειονέκτημα (σημαντική χρονική απόσταση μεταξύ θεωρίας και πρακτικής εξάσκησης) που παρουσιάζει ο νέος σχεδιασμός, είναι ο μόνος εφικτός υπό τις παρούσες συνθήκες.

Με βάση λοιπόν τον νέο σχεδιασμό θα πραγματοποιηθούν πέντε (5) θεωρητικά μαθήματα, μέσω του περιβάλλοντος Teams. Τα μαθήματα θα διεξάγονται κάθε Πέμπτη και ώρα 12.00-15.00. Τα θεωρητικά αυτά μαθήματα θα ξεκινήσουν την Πέμπτη 12/11/2020.

Τα εργαστηριακά μαθήματα που θα πραγματοποιηθούν θα είναι επίσης πέντε (5). Οι θεματικές που καλύπτονται, τόσο από τα θεωρητικά, όσο και από τα εργαστηριακά μαθήματα, είναι οι ακόλουθες: Λειτουργικό σύστημα (Windows), Διαδίκτυο και υπηρεσίες του (www, e-mail), Επεξεργαστής κειμένου (Word), Λογιστικό φύλλο (Excel), Πρόγραμμα παρουσιάσεων (PowerPoint).

Διευκρινίζονται ότι: α) στην περίπτωση που, λόγω της πανδημίας, δεν θα μπορέσουν να πραγματοποιηθούν τα εργαστηριακά μαθήματα μέχρι το τέλος του χειμερινού εξαμήνου, το μάθημα δεν θα μπορέσει να θεωρηθεί ολοκληρωμένο και έτσι δεν θα δοθεί στην εξεταστική περίοδο του Ιανουαρίου, β) για να θεωρηθεί το μάθημα ολοκληρωμένο θα πρέπει, σε κάθε περίπτωση, τα εργαστηριακά μαθήματα να πραγματοποιηθούν, ακόμα και αν χρειαστεί να πραγματοποιηθούν σε άλλο εξάμηνο, πέραν του τρέχοντος.

Διδάσκων του μαθήματος θα είναι ο κ. Λεγαντής Γιαννέλος, μέλος ΕΔΙΠ του Τμήματος, ο οποίος στις αμέσως επόμενες ημέρες θα ανακοινώσει στην πλατφόρμα e-class τον κωδικό πρόσβασης του μαθήματος για το περιβάλλον Teams.

Καλούνται όλοι οι φοιτητές και φοιτήτριες που αναφέρονται στον αλφαβητικό κατάλογο που ακολουθεί να  εγγραφούν στο μάθημα στην πλατφόρμα e-class, καθώς και να έχουν εγκαταστήσει το περιβάλλον Teams στον υπολογιστή τους. Παρακαλούνται όσοι/ες φοιτητές γνωρίζουν τους αμέσως στη συνέχεια αναφερόμενους που δεν έχουν ακόμα εγγραφεί στο μάθημα στην πλατφόρμα e-class, να τους ενημερώσουν για να εγγραφούν. Οι φοιτητές/τριες που δεν έχουν εγγραφεί είναι οι: Αναγιάννη Μαρία, Αναστασίου Όλγα, Βασιλειάδη Αικατερίνη-Μαρία, Βασιλοπούλου Μαρία-Άννα, Βεργοπούλου Θεοδώρα, Γιαννακού Χριστίνα, Γκουτζουρέλα Βάγια, Γκρίτζιου Βασιλική, Δημακοπούλου Μαρία-Σωτηρία, Δουλγερίδου Ευδοκία, Δούφλια Ιουλιανή, Ελευθερίου Βασιλική, Κακογιάννου Αγγελική, Κανάτα Ραφαηλία-Μαρία, Κασιώτη Μαρία, Μαλανδράκη Χρύσα, Μάνος Νικάλαος-Σωτήριος, Μπέη Δήμητρα, Νινιζοπούλου Βασιλική, Ντάγγαλου Ελένη-Γεωργία, Ρένεση Διονυσία, Τετριμίδα Βασιλική, Χριστοδούλου Μαριάννα, Χριστοδούλου Νίκη. Το μάθημα στο e-class είναι πλέον κλειστό και το άιτημα εγγραφής θα πρέπει να εγκριθεί από εμένα.

Αν τυχόν υπάρχουν φοιτητές και φοιτήτριες οι οποίοι δεν διαθέτουν ηλεκτρονικό υπολογιστή και σύνδεση στο διαδίκτυο, παρακαλούνται να μου αποστείλουν άμεσα σχετικό e-mail στο οποίο να σημειώνουν και το κινητό τους τηλέφωνο για άμεση επικοινωνία.

Τέλος, ενημερώνονται όλοι οι φοιτητές και φοιτήτριες ότι η επιλογή συγγράμματος από τα προτεινόμενα είναι αποκλειστικά δική τους υπόθεση, δεν προκρίνεται κάποιο εξ αυτών.

Ο υπεύθυνος του μαθήματος
Π. Πολίτης
Αν. Καθηγητής
τηλ. γραφείου: 2421074985