1η ανακοίνωση για πρωτοετείς φοιτητές για το εαρινό εξάμηνο

Μάθημα: Ανάπτυξη Δεξιοτήτων Χρήσης Λογισμικών Γενικών Εφαρμογών
Έτος : 1ο (Α + Β εξάμηνο)

Το μάθημα «Ανάπτυξη Δεξιοτήτων Χρήσης Λογισμικών Γενικών Εφαρμογών» είναι υποχρεωτικό, διδάσκεται για τους μισούς πρωτοετείς φοιτητές κατά το χειμερινό εξάμηνο, και για τους υπόλοιπους μισούς φοιτητές κατά το εαρινό εξάμηνο.  Το μάθημα είναι εργαστηριακό, με την έννοια ότι την πρώτη μισή χρονική διάρκεια του κάθε μαθήματος ο διδάσκων παρουσιάζει την ύλη, ενώ την υπόλοιπη μισή χρονική διάρκεια του κάθε μαθήματος οι φοιτητές υλοποιούν σχετικές δραστηριότητες/ασκήσεις που τους αναθέτει ο διδάσκων, δραστηριότητες/ασκήσεις που ο ίδιος επιβλέπει κατά την υλοποίησή τους και παράλληλα υποβοηθά/διορθώνει τους φοιτητές, όποτε αυτό απαιτείται.

Δεδομένης της απαγόρευσης δια ζώσης διεξαγωγής μαθημάτων, το εργαστηριακό μέρος του μαθήματος, αυτό της ανάθεσης δραστηριοτήτων και της επίβλεψης/υποβοήθησης υλοποίησής τους, δεν είναι εφικτό να υλοποιηθεί εξ αποστάσεως. Είναι όμως εφικτό να υλοποιηθεί το πρώτο μέρος της παράδοσης/παρουσίασης της ύλης. Οι πρωτοετείς φοιτητές που έχουν εγγραφεί στο μάθημα για το χειμερινό εξάμηνο, σύντομα ολοκληρώνουν αυτό το πρώτο μέρος. Για την υλοποίηση του δεύτερου μέρους του μαθήματος, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η επανέναρξη των δια ζώσης διδασκαλιών.

Προκειμένου να αξιοποιηθεί καλύτερα αυτό το χρονικό διάστημα της απαγόρευσης δια ζώσης διεξαγωγής μαθημάτων και προκειμένου να υπάρξει χρονική διαθεσιμότητα για δια ζώσης εργαστηριακά μαθήματα εξάσκησης για όλους τους πρωτοετείς φοιτητές κατά το επόμενο, το εαρινό, εξάμηνο, αποφασίστηκε το πρώτο μέρος της παράδοσης/παρουσίασης της ύλης για τους πρωτοετείς φοιτητές που δεν έχουν πάρει και δεν παρακολουθούν το μάθημα κατά το τρέχον χειμερινό εξάμηνο, αλλά σκοπεύουν να το κάνουν στο εαρινό, να ξεκινήσει νωρίτερα και συγκεκριμένα εντός του Δεκεμβρίου.

Καλούνται οι πρωτοετείς φοιτητές που δεν έχουν πάρει το μάθημα κατά το τρέχον χειμερινό εξάμηνο, αλλά σκοπεύουν να το πάρουν στο εαρινό εξάμηνο, να εγγραφούν ΤΩΡΑ στο μάθημα «Ανάπτυξη δεξιοτήτων χρήσης λογισμικών γενικών εφαρμογών (εαρινό εξάμηνο)» (ΠΡΟΣΟΧΗ στην ένδειξη εαρινό εξάμηνο) στο e-class. Το ίδιο μπορούν να κάνουν και όσοι φοιτητές του 3ου εξαμήνου δεν πέρασαν το μάθημα και επιθυμούν να το παρακολουθήσουν. Στο e-class θα ανακοινωθεί στις επόμενες ημέρες ο κωδικός για το μάθημα προκειμένου να μπορούν να συνδεθούν οι φοιτητές και να το παρακολουθήσουν διαδικτυακά.
Τα μαθήματα του πρώτου μέρους της παράδοσης/παρουσίασης της ύλης που θα υλοποιηθούν διαδικτυακά είναι συνολικά πέντε (5), θα πραγματοποιούνται μέσω Teams κάθε Δευτέρα και ώρα 11.00-14.00 και αρχίζουν την Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου.

Ο υπεύθυνος του μαθήματος
Π. Πολίτης
Αν. Καθηγητής
τηλ. γραφείου: 2421074985