Ξύλινα Κτίρια στην Ελλάδα και την Κύπρο. Παρόν και Μέλλον

Το διαδικτυακό σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στις 9 Ιουνίου από τις 18:00 έως τις 19:30 μ.μ. Το σεμινάριο δεν θα έχει κόστος συμμετοχής.
Περιγραφή: Το σεμινάριο απευθύνεται σε αρχιτέκτονες, μηχανικούς και επαγγελματίες κτιρίων και φοιτητές που ενδιαφέρονται για νέες τάσεις στον τομέα της ξυλείας και τα πλεονεκτήματά του. Στα πλαίσια του διαδικτυακού σεμιναρίου, θα παρουσιαστούν διάφορες τεχνολογίες κατασκευής ξυλείας με ιδιαίτερη έμφαση στο CLT.
Θα γίνει ανάλυση δοκιμών πυρασφάλειας και σεισμικής αντοχής σε κτίρια ξυλείας και θα αναπτυχθεί σε βάθος η τρέχουσα και μελλοντική κατάσταση της κατασκευής ξυλείας στην Ελλάδα και την Κύπρο. Τέλος, θα παρουσιαστεί μία μελέτη περίπτωσης ενός υπάρχοντος έργου μαζικής ξυλείας από την άποψη του
κατασκευαστή.
Ομιλητές:
Σπύρος Μητσάκος1 – Δρ. Κωνσταντίνος Νινίκας ΕΔΙΠ2 – Δρ. Γιώργος Νταλός Καθηγητής2 - Steffen Uphoff1-
Χρύσης Πετούσης3.
1 Rothoblaas.
2 Ινστιτούτο Ξύλου, Επίπλου & Ξύλινης Συσκευασίας -Τμήμα Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου & Σχεδιασμού, Πανεπιστήμιο
Θεσσαλίας.
3 Μέλος του Δ.Σ. ΕΒΕΛ και πρόεδρος των Ξυλεμπόρων Κύπρου.
Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στα Ελληνικά και στα Αγγλικά.
Οργάνωση: Ινστιτούτο Ξύλου, Επίπλου & Ξύλινης Συσκευασίας, Rothoblaas, Τμήμα Δασολογίας και Επιστημών Ξύλου & Σχεδιασμού - Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.
Δηλώστε συμμετοχή στο: