Wine & Dine για τους Ανθρώπους από τους Ανθρώπους

Retro Gastro – ειδικό event – Για τους Ανθρώπους από τους Ανθρώπους

Wine & Dine για τους Ανθρώπους από τους Ανθρώπους

20 Οκτωβρίου 2023

Ο Δρόμος του Κρασιού σε συνεργασία με αγαπημένους Παραγωγούς και τη συμμετοχή Ανθρώπων του χώρου αλλά και της Πανεπιστημιακής Κοινότητας διοργανώνει ένα ιδιαίτερο γεγονός για ένα ιδιαίτερο σκοπό στο αγαπημένο Retro Gastro.

Ένα γεύμα σχεδιασμένο από τον Αναπληρωτή καθηγητή του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου Γεώργιο Μπόσκου και το Σεφ του Retro Gastro Δημήτρη Μπαλαούρα, σε συνδυασμό με ένα ταίριασμα από οίνους του κτήματος Ρωμαλίδη. ΠαραγωγοίΚαλλιτέχνεςΧορηγοί από όλη την Ελλάδα θα συμμετέχουν σε μία δημοπρασία οίνων και έργων τέχνης.

Τα έσοδα της εκδήλωσης θα διατεθούν για την εκπόνηση μελετών έργων αποκατάστασης  στην πληγείσα περιφέρεια της Θεσσαλίας  από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας. Την υλοποίηση των μελετών θα συντονίζει ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας καθηγητής κ. Χαράλαμπος Μπιλλίνης .

Τη βραδυά και τη δημοπρασία θα συντονίσει – παρουσιάσει η Δρ. Κατερίνα Καραμπατέα Χημικός ΑΠΘ – MSc Οινολογίας uB- Οινολόγος DNO uB – Διδάκτωρ επιστημών Οίνου, Αμπέλου και Ποτών ΠΑΔΑ.

Από τους Ανθρώπους για τους Ανθρώπους

Βασικοί Χορηγοί :

• Κτήμα Ρωμαλίδη
  • Κτήμα Νεραντζη
  • Κτήμα Οινογένεσις
  • Κτήμα Ερυθρού Ρόδου
  • Κτήμα Μοσχόπολις
  • Κτήμα Χατζηβαρύτη
  • Κτήμα Δαλαμάρα
  • Οινοποιείο Ντούγκου
  • Κτήμα Χατζημιχάλης
  • Jima Boutique Winery
  • Κτήμα Τσέλεπου

Τα έργα θα διαθέσουν οι :

• Ιωάννης Μπάρδης
  • Ιλίριαν Σίμα
  • Μπεσίμ Τσαούσης

Δημοπρασία Οίνων Εκλεκτών / Δημοπρασία Έργων Τέχνης / Ώρα Προσέλευσης 20 : 00

Ζωντανή Μουσική από το γνωστό μας duo Τεο & Haris

Κόστος Συμμετοχής το συμβολικό ποσό των 40€ . Τηλέφωνο Κρατήσεων : 210/3427803

Email : info [at] retrogastro.com (info[at]retrogastro[dot]com)

Θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας λόγω πολύ περιορισμένων θέσεων .

Οι φιάλες που θα διατεθούν προς πώληση θα ανακοινωθούν στην εκδήλωση αναρτημένη στο FB https://www.facebook.com/events/940814647022290/