Τα Μουσικά Σύνολα τραγουδούν χριστουγεννιάτικα κάλαντα

Τα  Synola / Μουσικά Σύνολα Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Σας εύχονται καλές γιορτές με υγεία και ειρήνη.
Η μουσική και η τέχνη γενικότερα, ας είναι πάντα στη ζωή μας!

Στο βίντεο,  μοιραζόμαστε μαζί σας τα κάλαντα Χίου, μαζί με ενδεικτικό φωτογραφικό υλικό από  τη χριστουγεννιάτικη εκδήλωση, με την μουσικοθεατρική παράσταση «Η μαγεμένη καπνοδόχος», σε κείμενο Μαρίας Απ. Αναστασίου και σκηνοθεσία Μαρίας Θωίδου και Χρυσιάννας Καραμέρη, (καλλιτεχνική επιμέλεια και φωνητική διδασκαλία: Μαρία Θωίδου, μέλος ΕΕΠ),που παρουσιάστηκε στις 17 Δεκεμβρίου 2023, στο κινηματοθέατρο Αχίλλειον, όπου συμμετείχαν:

Tα Synola στη μουσική και το τραγούδι:
Ορχήστρα: Κωνσταντίνος Χατζόπουλος (κιθάρα, φωνή), Χριστίνα Χαραλαμπίδου (φλάουτο, φωνή),
Ολυμπία Κόλλια (φλάουτο), Γαρυφαλλιά Τόλλιου (φλάουτο)
Φωνές: Νικολέτα Σαμαρά, Μπέτυ Ιορδανίδου, Βάλια Πολύζου,
Ελίζα Ανδρεαδάκη, Παρασκευή Σταμέλου, Μανόλης Φουρκιώτης,
Πέτρος Καλκάνης, Γιάννης Αγαπητός, Νίκος Κολοβελώνης, Ελπίδα Αγαπητού,
Δέσποινα Αριστείδου, Ελένη Μαγαλιού, Φιλιώ Αζαριάδη
Οι προσκεκλημένοι μουσικοί: Γιώργος Τοσικιάν (κλασική κιθάρα), Δημήτρης Δεμίρης (μπάσο),
Βασίλης Κοκκώνης (ντραμς), Νώντας Αδάμος (ακκορντεόν)
Οι καλεσμένοι ηθοποιοί μας (απόφοιτοι και μεταπτυχιακοί του  Πανεπιστημίου Θεσσαλίας)
Χρυσιάννα Καραμέρη, Νίνα Τουμαζάτου και Λευτέρης Κωνσταντίνου
Ο Αλέξανδρος Σεϊταρίδης (φωτισμός και βίντεο).
Ζωγραφιά προγράμματος εκδήλωσης: Χλόη Ατζακά. Φωτογραφίες slide show Λευτέρης Πλαβός, Ηλίας Μάντης

Την εκδήλωση χαιρέτησε ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.
Ευχαριστούμε τoν Πρύτανη του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Καθηγητή Χαράλαμπο Μπιλλίνη και τον Αντιπρύτανη Οικονομικών και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, Καθηγητή Ευθύμιο Προβίδα, που τίμησαν με την παρουσία τους την εκδήλωση.

Ευχαριστούμε όλες και όλους εσάς που μας παρακολουθήσατε, αλλά κυρίως τους μικρούς μας φίλους, τα παιδιά!
Εκ μέρους των Synola / Mουσικά Σύνολα Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
Μαρία Θωίδου, μέλος ΕΕΠ