Συνεργασία με Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου για νέο Αγγλόφωνο, εξ Αποστάσεως Μεταπτυχιακό.

Έναρξη Συνεργασίας με το Ανοικτό Πανεπιστήμιο της Κύπρου για την Οργάνωση και Σχεδίαση Νέου (αγγλόφωνου – εξ αποστάσεως) Μεταπτυχιακού με τίτλο:

“Software Engineering for Internet, Mobile and Cloud Applications”

Το Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων (ΤΨΣ) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας ανακοινώνει ότι στην Πράξη «Υποστήριξη Δράσεων Διεθνοποίησης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας» (κωδικός ΟΠΣ 5153418), που πραγματοποιείται στο πλαίσιο του επιχειρησιακού προγράμματος “Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020”, εγκρίθηκε η πρόταση του ΤΨΣ για την σχεδίαση και οργάνωση ενός νέου Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ), με τίτλο “Software Engineering for Internet, Mobile and Cloud Applications”, καθώς και για την ανάπτυξη εκπαιδευτικού υλικού που θα υποστηρίξει τη λειτουργία του εν λόγω ΠΜΣ.

Μετά την οργάνωση και την προετοιμασία του ΠΜΣ, αυτό θα λειτουργήσει σε διεθνές επίπεδο, θα είναι δι-ιδρυματικό, και θα προσφέρεται αποκλειστικά στην Αγγλική γλώσσα, σε σύμπραξη του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (Σχολή Τεχνολογίας, Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων) με το Ανοικτό Πανεπιστήμιο της Κύπρου (Σχολή Θετικών και Εφαρμοσμένων Επιστημών). Το νέο ΠΜΣ θα προσφέρεται με μεθόδους εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης και με εποπτεύον Ίδρυμα το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.

Στο πλαίσιο του παρόντος έργου, το Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων προσβλέπει να συνεργαστεί στενά με τη Σχολή Θετικών και Εφαρμοσμένων Επιστημών του Ανοικτού Πανεπιστήμιου της Κύπρου, με σκοπό την ανάπτυξη ενός διεθνώς ανταγωνιστικού, σύγχρονου, ποιοτικού  και καινοτόμου ΠΜΣ.