Συνάντηση του Δημάρχου Βόλου με τον Πρύτανη στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Την Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου 2023, στα γραφεία του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στον Βόλο, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, καθηγητής Χαράλαμπος Μπιλλίνης υποδέχθηκε τον Δήμαρχο Βόλου, κ. Αχιλλέα Μπέο. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε σε συνέχεια της πρόσφατης επίσκεψης του Πρύτανη στο Δημαρχείο του Βόλου. Στην σημερινή συνάντηση παρευρέθηκαν επίσης ο Αντιδήμαρχος Πολιτισμού του Δήμου Βόλου κ. Κωνσταντίνος Λούλης, οι Αντιπρυτάνεις καθηγητές Σπύρος Καραμάνος, Ευθύμιος Προβίδας και Ιωάννης Στεφανίδης, καθώς και ο Διευθυντής των Τεχνικών Υπηρεσιών κ. Σωκράτης Μάρκος. Η συνάντηση έγινε σε πολύ καλό κλίμα, συζητήθηκαν θέματα αμοιβαίου ενδιαφέροντος, και ετέθησαν οι βάσεις για στενότερη συνεργασία μεταξύ του Δήμου Βόλου και του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Ο κ. Μπέος ενημέρωσε την Διοίκηση του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας για την κατάσταση της πόλης του Βόλου μετά την πρόσφατη θεομηνία Daniel. Ο Πρύτανης ευχαρίστησε τον Δήμαρχο για την επίσκεψή του, και τον ενημέρωσε για τα προβλήματα που ανέκυψαν στις υποδομές του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, ως συνέπεια των πρόσφατων ακραίων καιρικών φαινομένων.

Οι δύο πλευρές συμφώνησαν στην δημιουργία ενός παραγωγικού διαύλου επικοινωνίας προς όφελος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και της πόλης του Βόλου.