Σύγχρονες Πρακτικές & Τεχνολογίες Διοίκησης Εφοδιαστικής Αλυσίδας & Logistics

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών

Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών
«ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΦΟΔΙΑΣΤΙΚΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ KAI LOGISTICS» (ΔΕΑL)

Σειρά Webinars
«Σύγχρονες Πρακτικές & Τεχνολογίες Διοίκησης Εφοδιαστικής Αλυσίδας & Logistics»

Τίτλος Webinar
Η συμβολή των υποδομών μεταφορών στην ανάπτυξη των logistics

Ομιλητής
Δρ. Αλέξανδρος Μαραβάς*

Πέμπτη 2/12/2021, Ώρα: 18:15

Για συμμετοχή στην εκδήλωση με τηλεδιάσκεψη μέσω Microsoft Teams, κάντε κλικ ΕΔΩ.

Αντικείμενο της διάλεξης είναι η παρουσίαση των εξελίξεων που αφορούν την ανάπτυξη υποδομών μεταφορών στο πλαίσιο των Διευρωπαϊκών Δικτύων Μεταφορών. Επιπλέον, εξετάζεται το Εθνικό Στρατηγικό Πλαίσιο Επενδύσεων Μεταφορών 2014-2025 καθώς και το Εθνικό Στρατηγικό Σχέδιο Μεταφορών. Δίνεται έμφαση στα οδικά έργα καθώς και στον Πανευρωπαϊκό Διάδρομο Orient/East-Med (Ανατολής/Ανατολικής Μεσογείου). Συνολικά, εξετάζεται το πώς η ανάπτυξη των υποδομών μεταφορών μπορεί να συμβάλει στο να καταστεί η χώρα μας διεθνής κόμβος logistics.

*Ο Αλέξανδρος Μαραβάς είναι Διδάκτωρ Μηχανικός στη Διαχείριση Τεχνικών Έργων του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου και Διπλωματούχος Μηχανολόγος Μηχανικός με πτυχίο M.Sc. από το Imperial College και B.S.E. από το πανεπιστήμιο Princeton. Είναι προϊστάμενος ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων στην ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ Α.Ε. στο έργο του Μετρό Θεσσαλονίκης. Έχει εργαστεί για 21 χρόνια στην ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟΣ Α.Ε. στην οποία υπήρξε Διευθυντής Προγραμματισμού και Παρακολούθησης Έργων.

Θα θέλαμε να σας γνωστοποιήσουμε πως με τη συμμετοχή σας στην πλατφόρμα του Microsoft Teams συναινείτε στην εμφάνιση της εικόνας και της φωνής σας με τη χρήση βίντεο καθώς και στην προβολή του ονόματός σας στις οθόνες των συμμετεχόντων, έτσι ώστε να πραγματοποιηθεί συζήτηση στο πλαίσιο της παρουσίασης. Οι διοργανωτές διατηρούν δικαίωμα βιντεοσκόπησης της εκδήλωσης και διατήρησης του αρχείου για 30 ημέρες.
Microsoft Teams meeting
Join on your computer or mobile app

Click here to join the meeting