Στήριξη των φοιτητών/φοιτητριών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και των Μελών του προσωπικού που επλήγησαν από την κακοκαιρία Daniel

Αναθεώρηση: 26/9/2023

Το Συμβούλιο Διοίκησης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στη συνεδρίασή του στις 19 Σεπτεμβρίου 2023, λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες που έχουν προκύψει έπειτα από τα ακραία καιρικά και πλημμυρικά φαινόμενα που έπληξαν την περιοχή της Θεσσαλίας συζήτησε σχετικά με τις δράσεις στήριξης των πλημμυροπαθών φοιτητών/φοιτητριών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και των Μελών του προσωπικού του Ιδρύματος και αποφάσισε τα εξής:

1. Τη στήριξη με κάθε δυνατό μέσο των φοιτητών/φοιτητριών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας που προέρχονται από τις πληγείσες από την κακοκαιρία Daniel περιοχές. Ειδικότερα:

• την κατ’ εξαίρεση παροχή δυνατότητας στους/στις προπτυχιακούς/ές φοιτητές και φοιτήτριες να αιτηθούν για δωρεάν σίτιση ή/και στέγαση για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024, εφόσον ανήκουν στην κατηγορία των πλημμυροπαθών
    • την παροχή κάθε άλλης διευκόλυνσης που θα σχεδιαστεί στο άμεσο μέλλον με βάση τις ανάγκες που θα προκύπτουν, προκειμένου οι φοιτητές και φοιτήτριες που ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία να συνεχίσουν απρόσκοπτα τις σπουδές τους.
  2. Την προτροπή προς στις Ακαδημαϊκές Μονάδες του Ιδρύματος, να μεριμνήσουν για τη διευκόλυνση των φοιτητών και φοιτητριών κατά την τρέχουσα εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου με ορισμό εναλλακτικών ημερομηνιών εξέτασης για όσες και όσους αδυνατούν να συμμετάσχουν στην ήδη προγραμματισμένη διαδικασία.
  3. Τη στήριξη με κάθε δυνατό μέσο των Μελών του προσωπικού του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας που επλήγησαν από την κακοκαιρία Daniel, μέσω δράσεων που θα σχεδιαστούν στο άμεσο μέλλον με βάση τις ανάγκες που θα ανακύψουν.

Οι πληγέντες φοιτητές/-ριες μπορούν να επικοινωνήσουν για πληροφορίες στα παρακάτω τηλέφωνα της Φοιτητικής Μέριμνας (Δευτέρα έως Παρασκευή και ώρες 9:00-15:30).