“Quantum Christmas Evening”

O Κοσμήτορας της Σχολής Τεχνολογίας και το Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σας προσκαλεί σε ένα Κβαντικό Χριστουγεννιάτικο απόγευμα στις 28 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 17.00-19.00.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης είναι:

• Χαιρετισμοί, Ζήσης Μαμούρης, Πρύτανης Π.Θ., Ηλίας Σάββας Κοσμήτορας Σχολής Τεχνολογίας του Π.Θ.
  • Quantum Machine Learning: Current State and Challenges”, Μαρία Αβραμούλη, Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων, Π.Θ.
  • Quantum Approximate Optimization Algorithmic Approach to Battery Revenue Optimization Problem”, Αλέξανδρος Παγώνης, Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών, Ε.Μ.Π.
  • Experimental Approach of the Quantum Volume on Different Quantum Computing Devices”, Ηλίας Γαλάνης, Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων, Π.Θ.
  • Implementation of Shor’s Algorithm and Some Reliability Issues of Quantum Computing Devices”, Μαρία Σαμπάνη, Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων, Π.Θ.
  • Quantum Internet”, Απόστολος Ξενάκης, Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων, Π.Θ.

Δηλώστε συμμετοχή εδώ: https://forms.gle/HdvyiXkiWooC3Qf87