Το Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Για Την Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού Κυριακή 2 Απριλίου 2023 .

Η Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού ή Παγκόσμια Ημέρα Ευαισθητοποίησης για τον Αυτισμό (Autism Awareness Day) γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ. Έτσι και φέτος η Κυριακή 2 Απριλίου 2023, αφιερώνεται στην ενημέρωση του κοινού σε παγκόσμιο επίπεδο για τον αυτισμό και την ευαισθητοποίηση σχετικά με την ένταξη και συμπερίληψη των αυτιστικών ατόμων στην κοινωνία. Μια συμβολική κίνηση, σε παγκόσμιο επίπεδο, για την ευρύτερη κατανόηση του αυτισμού και την αποδοχή των αυτιστικών ατόμων, αποτελεί ο φωτισμός του Κτιρίου Παπαστράτου με μπλε χρώμα.