Λογοτεχνικό τριήμερο 28,29, 30/8/2023

Το Κέντρο Πολιτισμού Ιωλκός, διοργανώνει τριήμερο αφιέρωμα στην ελληνική λογοτεχνία, που  θα πραγματοποιηθεί για 4η φορά στις 28, 29 και 30 Αυγούστου 2023, στην αυλή του αρχοντικού Ζαφειρίου στον Άγιο Ονούφριο. Το εφετινό τριήμερο έχει τίτλο «Στη γειτονιά της Άλκης Ζέη - γυναίκες συγγραφείς που σφράγισαν τον 20ό και άγγιξαν τον 21ο αιώνα» και αναφέρεται στις Πηνελόπη Δέλτα, Μέλπω Αξιώτη, Διδώ Σωτηρίου, Άλκη Ζέη και Ζώρζ Σαρή, με αφορμή την κήρυξη από το Υπουργείο Πολιτισμού του 2023 ως Λογοτεχνικού Έτους Άλκης Ζέη.

Το 4ο Λογοτεχνικό τριήμερο διοργανώνεται σε συνεργασία με τον φορέα πολιτισμού της Ιεράς Μητρόπολης Δημητριάδος & Αλμυρού «Μαγνήτων Κιβωτός, για τη διάσωση του πολιτιστικού αποθέματος», την Περιφέρεια Θεσσαλίας - περιφερειακή ενότητα Μαγνησίας και Βορείων Σποράδων,  το "Μουσείο Παιδικής & Εφηβικής Λογοτεχνίας του Παν. Θεσσαλίας" (ΜΠΕΛ), τον Σύνδεσμο Φιλολόγων Μαγνησίας και το ΚΔΑΠ-Κέντρο Εκπαίδευσης, Πολιτισμού, Επιστημών «Αριστοτέλειο» και πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού.
Στο τριήμερο περιλαμβάνονται διαλέξεις από πανεπιστημιακούς και συγγραφείς, αναγνώσεις από  ηθοποιούς και συγγραφείς, συζητήσεις, μουσικό πρόγραμμα κ.ά.
Το φετινό πρόγραμμα έχει ως εξής:

Δευτέρα 28/6/2023
 Άλκη Ζέη (1923-2020)

• Τασούλα  Τσιλιμένη,    καθ. Παιδαγωγικού Τμ. Προσχολικής Εκπ/σης του Παν/μίου
                                          Θεσσαλίας & Διευθύντρια του Μουσείου Παιδικής και Εφηβικής Λογοτεχνίας: «Άλκη Ζέη, 100 χρόνια φαντασίας».

•  Μαρία  Στασινοπούλου,  φιλόλογος και κριτικός λογοτεχνίας: «Μια πολύτιμη φιλία».  (Περιεχόμενο: Στιγμές ιδιωτικές αλλά ανακοινώσιμες από την σαραντάχρονη φιλία μου με την Άλκη Ζέη).

•   Aνάγνωση κειμένων από τον συγγραφέα  Κώστα Ακρίβο .

•   Σύντομο μουσικό πρόγραμμα.
 Τρίτη   29/8/2023
                               Πηνελόπη  Δέλτα   (1874-1941)
• Μαρίζα Ντεκάστρο,  συγγραφέας και κριτικός παιδικού βιβλίου:  “Η Πηνελόπη του πάθους”.
• Ανάγνωση κειμένων από την  ηθοποιό   Μπέττυ Λιβανού.
                             Μέλπω  Αξιώτη   (1905-1973)
• Μαρία  Κακαβούλια ,  καθηγ. Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Πάντειο Πανεπιστήμιο:
    «Πολιτικές και Αισθητικές Διαδρομές της Μέλπως  Αξιώτη (1905-1973)».
• Ανάγνωση κειμένων από την φιλόλογο Ιουλία  Βαλατσού.
------------
 Τετάρτη    30/8/2023
                                 Ζωρζ  Σαρή   (1925-2012)
• Χρύσα Κουράκη,  εκπ/κός, συγγραφέας: « Η ζωή και το έργο της Ζωρζ Σαρή, μέσα από φωτογραφίες».
• Ανάγνωση κειμένων από τον συγγραφέα  Μάνο Κοντολέων.

Διδώ Σωτηρίου   ( 1909-2004 )
• Λένα Διβάνη,  π. καθηγήτρια  Νομικής σχολής  Παν/μίου Αθηνών -  συγγραφέας: «Θεία και ανηψιά: Η επαναστατική σχέση της Διδώς Σωτηρίου με την Άλκη Ζέη».
• Ανάγνωση κειμένων από την συγγραφέα  Κώστια Κοντολέων.
• Σύντομο μουσικό πρόγραμμα

• Συντονισμός: Δημήτρης Δημηρούλης , ομ. Καθηγητής Πάντειου Πανεπιστημίου.
•Την ευθύνη των  power point, έχει ο  Σύνδεσμος Φιλολόγων Μαγνησίας .
•Από το ΚΔΑΠ-Κέντρο Εκπαίδευσης – Πολιτισμού -Επιστημών «Αριστοτέλειο»:  ΄Αλκη Ζέη -Το καπλάνι της βιτρίνας-  οπτικοποίηση του λογοτεχνικού έργου, διαφορετικές διδακτικές και μορφολογικές  προσεγγίσεις.
Είσοδος  Ελεύθερη