Λογισμικό: Η Ατμομηχανή Του Σύγχρονου Κόσμου

Ανοικτή Διαδικτυακή Εκπαιδευτική Εκδήλωση στο WEBEX Για Μαθητές Λυκείου
«Λογισμικό: η Ατμομηχανή του Σύγχρονου Κόσμου»

Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2020 και ώρα 18:00 - 19:00

Με την ευκαιρία της Διεθνούς Εβδομάδας για την Εκπαίδευση στην Επιστήμη της Πληροφορικής / Computer Science Education Week (6 έως 13 Δεκεμβρίου 2020),  το Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων της Σχολής Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, σε συνεργασία με το Σύλλογο Εκπαιδευτικών Πληροφορικής Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Λάρισας (ΣΕΠΠΔΕΛ) και με την Επιστημονική Ένωση για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (ΕΕΠΕΚ) διοργανώνει ανοικτή εκπαιδευτική διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα:

«Λογισμικό: η Ατμομηχανή του Σύγχρονου Κόσμου»

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά (με τηλεδιάσκεψη) μέσω της πλατφόρμας WEBEX του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου το Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2020 στις 18:00 μμ.

Η εκδήλωση απευθύνεται κυρίως σε ΜΑΘΗΤΕΣ και των τριών τάξεων του ΛΥΚΕΙΟΥ και σε Εκπαιδευτικούς Πληροφορικής.

Τρόπος σύνδεσης (απευθείας, μέσω του παρακάτω συνδέσμου):

Εναλλακτικά, μπορείτε να συνδεθείτε μέσω Webex Meetings, με τα παρακάτω στοιχεία:

Meeting number: 124 029 4005
Password: 12345678

Πρόγραμμα της Εκδήλωσης (http://ds.uth.gr/?p=3594):

18:00 – 18:15: Χαιρετισμοί και Καλωσόρισμα

Δρ. Ιωάννα Λαλιώτου,  Αντιπρύτανης Έρευνας και Δια Βίου Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας,  Αν. Καθηγήτρια  Τμήματος Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Ευάγγελος Κανταρτζής, Πρόεδρος Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πληροφορικής Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης  Π.Ε. Λάρισας (ΣΕΠΠΔΕΛ)

Δρ. Δημήτριος Κολοκοτρώνης, Πρόεδρος Επιστημονικής Ένωσης για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (ΕΕΠΕΚ)

18:15 – 18:30: Παρουσίαση του Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Δρ. Βασίλης Χ. Γερογιάννης, Καθηγητής, Πρόεδρος του Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων

18:30 – 18:50: Κεντρική Ομιλία: «Λογισμικό: η Ατμομηχανή του Σύγχρονου Κόσμου», Δρ. Γιώργος Κακαρόντζας, Αν. Καθηγητής, Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

18:50 – 19:00: Συζήτηση με τους μαθητές

Περίληψη κεντρικής ομιλίας:
Το λογισμικό έχει εξελιχθεί τις τελευταίες δεκαετίες από ένα σύνολο προγραμμάτων υπολογιστών ειδικού σκοπού για επιχειρήσεις, ερευνητές και άλλες ειδικές κατηγορίες εργαζομένων, σε κάτι που αγγίζει και αφορά την καθεμία και τον καθένα από εμάς. Είναι πολύ δύσκολο να φανταστούμε έστω και μία ημέρα της ζωής μας, χωρίς τη χρήση κάποιου λογισμικού. Από εφαρμογές γραφείου μέχρι εφαρμογές κινητών τηλεφώνων, από εφαρμογές ενσωματωμένες σε συσκευές υλικού μέχρι διαδικτυακές εφαρμογές, όλοι συνειδητά ή ασυνείδητα, χρησιμοποιούν καθημερινά πολλά προγράμματα. Στην ομιλία θα γίνει αναφορά στην ιστορική εξέλιξη του λογισμικού, στον μετασχηματισμό της κοινωνίας που έχει επιφέρει, στις ευκαιρίες που μας παρέχει αλλά και στους κινδύνους που κρύβει. Τέλος, θα συζητηθεί ο τρόπος με τον οποίο εντάσσεται η μελέτη του λογισμικού, μόνο του ή ως συστατικού ψηφιακών συστημάτων, στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στη Λάρισα.